Ankara Yelken Kulübü Bodrum ADB Yelken Eğitimi Gezisi

Ağu
04

Ankara Yelken Kulübü Bodrum ADB Yelken Eğitimi Gezisi

2011 yılında Ankara Yelken Kulübünün merkezindeki eğitimine katıldıktan sonra Bakanlığın online sınavına girerek  Amatör Denizci Belgemi (ADB) ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Yeterlik Belgesi’ni (KMT) aldım. Kurs bitimine yakın Bodrum da pratik eğitimi oldu..  Artık “Amatör Denizci Eğitim Sistemi” denilen bir web sitesi üzerinden kayıt olarak dersleri izleyebiliyorsun..   Bu yeni web sitesi T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak sunulan bir eğitim sistemi. Yazımda yelkencilik terimlerine ait kısa bilgiler, Bodrum’daki eğitim gezisine dair gezi notlarım yer almaktadır. Yazının devamında da Amatör Denizci Belgesini yeni sistemde nasıl alabileceğinize dair son bilgiler ve  kendi teknesi olanlar için bazı yararlı bilgiler yer almaktadır..  

Ankara Yelken Kulübünün 20-23 Ocak 2011 tarihindeki Bodrum’da düzenlediği Amatör Kaptan Belgesi yelken eğitimine ait gezi notlarıma ve gün boyu çektiğim fotoğraflarımı paylaşmaya başlıyorum..

Ankara neresi yelkencilik neresi diye düşünmeyin.. Ankara’da deniz yok ama bize eğitimde en fazla Amatör Denizci Belgesine sahip il Ankara demişlerdi.. 🙂 Deniz yok ama denizcilik tutkusuna sahip kişi sayısı sandığınızdan daha fazla olduğu kesin.. Denizi olmayan bir yerde “Ankara Yelken Kulübü”nün kurulması, deniz olmayan bir yerde yelken kulübünün bulunması aslında denizciliğe olan ilgiyi de göstermektedir.. Neyse.. bir İzmirli olarak denizden uzak kalmam olamazdı..

Öncelikle bu geziye daha doğrusu eğitime katılma sebebimle  başlamak istiyorum..

Dünyayı dolaşan ilk Türk denizcimiz olan Sadun Boro, 1965-1968 yılları arasında dünya seyahatini gerçekleştirmiştir. “Kısmet” isimli teknesinde eşi Oda Boro ile beraber İstanbul’dan başlayan seyahati Cebelitarık, Kanarya Adaları, Barbados, Karaip Adaları, Panama Kanalı, Galapagos Adaları, Markiz Adaları, Tuamotu Adaları, Tahiti ve Rüzgaraltı Adaları, Tonda Adaları, Fiji Adaları, Yeni Hebrid Adaları, Yeni Gine Adası, Torres Boğazı, Timor Adası, Endonezya, Singapur, Bengal Körfezi, Seylan Adası, Arap Denizi, Kızıldeniz ve İsrail rotasında devam etmiş ve 10,5 metre boyunda keç armalı yelkenli teknesiyle tüm dünyayı  dolaşmıştır.. Sadun Boro dünya seyahatini “Pupa Yelken” adlı kitabında yayınladı..  İşte deniz seyahati ile ilgili ilk okuduğum kitap bu olmuştur.. Daha sonra denizcilikle ilgili başka kitaplarda okudum ama bu kitaptan sonra Amatör Kaptanlık Belgesini almaya karar verdim ve ilk fırsatta eğitime katıldım..

Denizde yat, motor vb deniz taşıtlarını kullanabilmeniz için Amatör Denizci Belgesi (ADB) denilen bir belgeye sınava girerek sahip olmanız gerekiyor.. Tabii ki sadece bu belgeyi almakla iş bitmiyor.. Gelecekte bir yat alacak veya kiralayacaksanız bu işin pratiğini de yapmanız gerekiyor.. Ankara Yelken Kulübüne yazılarak eğitim aldım.. Yelken pratiklerini Ankara Mogan gölünde kulübün tesisinde pirat üzerinde yaptık.. Ancak açık denizde de gerçek bir yat üzerinde pratik yapma ihtiyacı hissettim.. Bu sebeple Ankara Yelken Kulübünün Bodrum’da düzenlediği eğitime katılma kararını aldım.. Ankara Yelken Kulübünün Uygulamalı Eğitim Gezisi Bodrum Milta Marina çıkışlı olarak  gerçekleşti..  Tekne katilim ücreti çift kisilik kamaralarda 2 kişi konaklayanlar için kişibasi 150 Euro, 1 kisi konaklayanlar için 250 Euro’du.

Peki Amatör Denizci Belgesi nedir ?

“Amatör Denizci Belgesi” – ADB (Certificate of Competence For Operators of Pleasure Craft): Ticari bir amaç olmaksızın, gezi, eğlence, spor ve amatör balıkçılık gibi faaliyetlerde kullanılan, ulusal standarda göre ölçüldüğünde boyu “2,5 metreden küçük ve 24 metreden büyük” olmayan, özel tekne ruhsatnamesi almış olan tekneleri (Özel tekneleri) kullanmak için  Yönetmelikte aranan şartları sağlayan kişilere verilen belgedir.

ADB ile motor beygir gücü 10 ve daha fazla olan özel tekneleri ve Turizm mevzuatı uyarınca belgelendirilmiş, ticari faaliyette bulunmaksızın gezi ve sportif amaçlı olarak mürettebatsız (bare-boat) kiralanan ticari yatları kiracı sıfatıyla kullanabiliyoruz.

Tabii sadece bu belge tekne kullanmanıza yetmeyebiliyor.. Teknenizde bir VHF telsiz cihazı varsa, bu cihazı kullanabilmek için KMT sahibi olmanız gerekir. KMT,  Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Yeterlik Belgesi’dir. Uluslararası mevzuatta adı SRC (Short Range Certificate) olarak geçmektedir. KMT, SOLAS’a (Uluslararası Denizde Can ve Mal Emniyeti Sözleşmesi) tabi olmayan gemiler ile telsiz zabiti bulundurmak zorunluğunda olmayan gemilerde geçerlidir. Özel tekneler SOLAS’a tabi değildirler. KMT 5 yıl süreli bir belgedir. Süre sonunda sınavsız yenilenir.

Eğer bu belgelere (ADB ve KMT) sahipseniz kaptansız olarak tekne kiralayabilir veya kendi teknenizle seyahat edebilirsiniz..

Kısaca temel yelkencilik terimlerinden bahsedersek..

Teknelerde yönler ön, arka, sağ, sol olarak adlandırılmaz..  pruva (teknenin başı), pupa (teknenin kıçı), sancak (sağ taraf), iskele (sol taraf) diye adlandırılır.

Kontra, yelkenli teknelerin ve deniz taşıtlarının sancak veya iskele olup olmadıklarına verilen isimdir..Yelkenin dolduğu yön anlamına da gelir.

Sancak Kontra: Yelkenli teknelerin ve deniz taşıtlarının sağ kısımlarına verilen isimdir. Rengi yeşildir. Geceleri deniz taşıtlarının yeşil görülen kısımları sancak kısımlarıdır. Sancak tarafındaki tekneler yol hakkına sahiptir.

İskele Kontra: Yelkenli teknelerin ve deniz taşıtlarının sol kısımlarına verilen isimdir. Kırmızı renktedir. Sancak kontrada bulunan  deniz taşıtına yol vermek zorundadır.

Rüzgar Üstü: Rüzgarın geldiği yöne rüzgar üstü denir. Rüzgar sancaktan geliyorsa rüzgar üstü sancak, iskeleden geliyorsa rüzgar üstü iskeledir.

Rüzgar Altı: Rüzgarın geldiği yönün tersine rüzgar altı denir. Rüzgar üstünün diğer tarafıdır.

Seyir: Yelkenli teknelerin rüzgarla olan açılarına göre 3 ana gidiş yönü vardır. Bunlar orsa, apaz ve pupa seyridir. İşte bu yönlere verilen terime seyir denilmektedir. Yelkenli teknelerde rüzgarın tekneye geliş açısına göre isimlendirilirler. Rüzgarın tam pruvadan yani baştan geldiği durumlarda yelkenler çalışmz, bu yönde yelkenli seyir yapılamaz. Bu nedenle bu bölgeye ölü bölge denir. Orsa seyrine kadar yelkenler dolmaz, tekne rüzgara karşı gitmez.. 0-30  derecelik bölge yelkencilikte ölü bölgedir..

 • 0°-30°  Ölü bölge
 • 30°-60° derece arası: Orsa seyri
 • 60°-90° derece arası: Dar Apaz seyri
 • 90° derece: Apaz seyri
 • 90°-120° derece arası: Geniş Apaz seyri
 • 120°-180° arası Pupa seyri (Ayı Bacağı) olarak adlandırılır.

Orsa Seyri: Orsa rüzgara en yakın seyredilen seyirdir. Yelkenli tekneler rüzgara karşı gidemezler. Yaklaşık teknenin omurga hattıyla rüzgar arasında 45 derecelik bir açı oluşur. İşte bir yelkenli teknenin rüzgara en yakın seyredebildiği seyire orsa seyri denilmektedir. Tabii ki yarış teknelerinde 33-35 dereceden daha az açıya kadar gidebiliyor..

Apaz Seyri: Bir yelkenli teknenin rüzgarı yandan alarak seyir etmesine verilen isimdir. Teknenin omurga hattıyla rüzgar arasında 90 derecelik bir açı vardır. Tekne seyir esnasında rüzgarın karşı tarafına doğru yatar.. Apaz seyrini dar apaz ve geniş apaz diye iki kısıma ayırabiliriz. Eğer rüzgar açısı 50 derce olursa dar 135 derce olursa geniş apaz deriz. Apaz seyiri çoğu yelkenli tekne için en hızlı seyirdir.

Pupa Seyri (Ayı Bacağı): Yelkenci olan olmayan herkesin en çok bildiği seyirdir. Pupa seyrinde yelkenli tekne rüzgarı arkadan(180 dereceden) alır. Yelken pupa seyrinde paraşüt gibi çalıştığı için hız orsa ve apaz seyrine kıyasla daha düşüktür.

Tramola: Rüzgara yakın orsa seyrinde giden yelkenli tekne, gideceği hedefe ulaşabilmek için dönüşler yapmak zorundadır. Rüzgarüstüne doğru yapılan bu dönüşlere tramola denir. Tramola sadece orsa seyrinde atılır.

Kavança: Rüzgarı arkadan alan yelkenli tekne yine gideceği hedefe göre dönüş yapıp, kontra değiştirmek zorundadır. Rüzgar altına doğru yapılan dönüşlere kavança yada boci tramola adı verilir. Kavança sert havada ana yelkene bağlı bumbanın oldukça sert hareket etmesine sebep olacağı için, dikkatli yapılması gereken bir dönüştür. Birden bumba yer değiştireceğinden vücudu, kafayı korumak gerekir.. Zorunlu değilse sert havalarda yapılmamalıdır. Geniş apaz veya pupa seyrinde bu dönüş yapılabilinir.

Rüzgar üstü: Yelkenli teknenin rüzgarı aldığı yöne verilen isimdir.

Rüzgar altı: Yelkenli teknenin rüzgarı aldığı yönün tersi tarafına verilen isimdir.

Orsalamak: Yelkenli teknenin rüzgarla arasındaki açıyı küçülterek mümkün olabildiği sınıra kadar tekneyi rüzgara yaklaştırmaya denir. Teknenin rüzgarla olan açısını azaltmaktır. pupa > geniş apaz > apaz > dar apaz > orsa geçişleri için yapılan manevradır. Rüzgar üstüne doğru tekneyi çevirmektir.

Bayılma: Özellikle rüzgarlı havalarda orsa ve apaz seyirlerinde yelkenli tekne rüzgar altına doğru yatar ve yan yan şekilde seyir eder. İşte bu durumu bayılma diye ifade ediyoruz. Bayılma engellemez ama aşırı bayılma,teknenin burnunu rüzgara doğru çevirerek engellenmesi gerekmektedir.

Tekne terimleri şimdilik bu kadar…

Yelkenli tekne gezisi için gerekli ola n malzemeleri de belirtmekte  yarar var..; Bizim eğitimimiz kışın gerçekleştiğinden normalden biraz daha farklı ekipmanı yanımızda taşıdık..
1) Su geçirmez giysiler. Mont, yağmurluk, rahat sportif, termal alt ve üst giysiler…
2) Mayo, şort vb..
3) Bere, siperli şapka.. şapka her an uçabilir.. 😉
4) Yelken eldiveni
5) Tekne patiği, ayakkabısı gibi rahat hareket edilebilen, kaymayan ayakkabı. – (Altı beyaz ya da renkli ise boyamayan, iz bırakmayan, teknede kaymayı engeller) Ben kaymayan, plastik tabanlı spor ayakkabımı kullandım..
6) Fotoğraf Makinesi, Video Kamera..
7) Güneş gözlüğü.  Gözlüklü olmam  sebebiyle gözlüğümün üzerine kayak gözlüğümü takarak kullandım.. böylece su sıçramasından da gözlüğümü korudum.. sürekli sıçrayan sulardan bu şekilde korunmuş olursunuz..
8) Mide bulantısı ihtimali olanlar için bulantı hapı. (Metpamid veya Emedur tb).. Yazın olsa güneş yanığı için lokal anestezik için Anestol krem, yanık kremi olarak  silverdini pek önermiyorum ama yinede yanınıza alabilirsiniz, yerine bepanten plus veya hametan veya madecesol krem
9) Tabii ki yaz dönemi gezilerinde yanık oluşmaması için iyi çok faktörlü bir güneş kremi.. Kış için gerekmedi..  🙂

Kısa bir bilgiden sonra gezi notlarıma başlıyorum..

‎20 ‎Ocak ‎2011 ‎Perşembe akşamı Pegasus’un Ankara Bodrum uçuşu ile Bodrum’a ulaştık.. 13 kişilik grubumuzda Ankara Yelken Kulübünden 4 eğitmen 9 öğrenci idik.. 2 ayrı teknede her tekne için 2 eğitmen olacak şekilde ayrıldık.. Su ve erzak aldıktan sonra marinadaki teknemize yerleştik.. Tekneye yerleştikten sonra marinaya yakın bir yerde bulunan lokantamıza ekip ile birlikte gidip oldukça zengin deniz ürünlerinden oluşan balık ziyafetimizi çektik…

Yelken Eğitimi Ekibi..

Yelken Eğitimi Ekibi..iş başında 🙂

Yelken Eğitim Ekibi: Kutay Kaleli, Hasan Tahsin Erdemir, , Levent Göçmen, Turgay Bozkurt, Tubay Yüceyalçın, Ali Canoğlu, Cem Tozlu, Günol Dağıstanlı, Servet Gürel..

 

3 günlük gezi boyunca tüm konaklamamız tekne içinde, Bodrum marinada gerçekleşti..

Bizim eğitim teknemiz Andiamo adlı, Bodrum limanına kayıtlı  “Bavaria 42” serisi kiralık bir yat… Teknede toplam 4 kamara var… İki kişilik bir baş kamara, iki de tek kişilik kıç kamara, sağ ön tarafta bir ranzalı kamara,  2 WC, mutfak ve oturma takımı var,   toplam kamaralarda 6 kişilik konaklama yeri mevcut… Boyu 13 metre.. eni 4 metre.. Dizel 55 HB motor gücü var.. 5-7 knot hız yapabiliyor.. Yelkenli için olmaz sa olmaz ana yelken ve sarma Cenovası var.. fiberglass bir tekne.. fiyatı mı ? 2. elinin fiyatı değişmekle birlikte 1999 modeller  60.000- 70.000 Euro, 2006 model olanlar 100.000 euro civarı.. 🙂  Kelepir yani.. 🙂  🙂

 

Bavaria 42 Tekne Planı

Bavaria 42 Tekne Planı

Adriano

Adriano

Kıç oda..

Kıç kamara..

Baş oda..

Baş kamara..

Seyir-Elektrik tesisatı

Seyir ekipmanı..-Teknenin Elektrik vb kontrol paneli..

Radyo.. ATS 818..

Radyo.. ATS 818..

Motor eğitimi.. Öğrenciden hocaya :)

Dizel Motor eğitimi.. Bu sefer Öğrenciden hocaya 🙂

İç Kısım Mutfak tarafı..

İç Kısım Mutfak tarafı..

İç Kısım Baş tarafı-Oturma Takımı

İç Kısım Baş tarafı-Oturma Takımı, seyir cihazları..

İç Kısım-Arka Taraf

İç Kısım-Arka kamaralar ve çıkış tarafı

 Diğer tekne  “Heaven can wait” isimli  2007 yapımı “Bavaria 50 Cruiser” model tekneydi..

Bavaria 50 Plan

Bavaria 50 Plan

Bavaria 50

Bavaria 50 – Heaven can Wait

Heaven Can Wait Bavaria 50

Heaven can Wait

Heaven can Wait-Teknenin içi

Heaven can Wait-Teknenin içi

 

Heaven can Wait-Teknenin içi

Heaven can Wait-Teknenin içi

 Eğitimde kullandığımız tekneler bu iki yelkenliydi.. Bodrum Marina hakkında bilgi vermek gerekirse;

Bodrum marina denizde 450, karada 50 yat kapasitesine sahip oldukça büyük bir marina.. 

Bodrum Marina Planı

Bodrum Marina Planı

Bodrum Marina

Bodrum Marina

21 Ocak 2011 tarihinde sabah kahvaltısını yaptık….

21 1 2011  10:15 kahvaltı

21 1 2011 10:15 kahvaltı

Rüzgarınız kolayınıza, pruvanız neta olsun” diyerek yelkenli tekne eğitimine başladık… 

saat 11:00 de marinadan motor gücüyle çıktık ve yelkenimizi açtık..

Bodrumdan çıkış ve yelkenin açılışı

Bodrumdan çıkış ve ana yelkenin açılışı

İlk gün tek tekne ile genel eğitim amaçlı açıldık.. Ekip bir arada..

Tüm ekip..

Bizim ekip.. En solda Servet Kaptan.. En sağda da ben.. 🙂

21 1 2011 13 30

21 1 2011 13 30

İlk gün hava aralıklı olarak yağışlıydı.. Ayrıca sert rüzgar sebebiyle sürekli denizden su sıçrıyordu.. Havanında soğukluğu eklenince.. Halimiz ortada.. 🙂 Paltolar olmasa halimiz dumandı.. 🙂

Anlatıma ara verip ilk günkü yelken seyrine ait fotoğraflara başlıyorum…

Yelken ile seyir..

Yelken ile seyir..

Rüzgarda seyir..

Rüzgarda seyir..

 Akşam hava kararırken marinaya döndük.. 

Akşam yemeği… saat: 21:30…

21 Ocak 2011..Akşam Yemeği..

21 Ocak 2011..Akşam Yemeği..

 22 Ocak 2011 sabahı yağmurla uyandık.. Bodrum marinada kısa bir yürüyüşten sonra teknemize döndük ..

Bodrum Marina

Bodrum Marina

 

Bodrum Marina 22 Ocak 2011

Bodrum Marina 22 Ocak 2011

Dümandeki seyir ekipmanları…Limanda derinlik 5.1 metre…

Seyir Sırasında..

Denize açılırken.. Limanda..

Saat 12:00 gibi denize açıldık..

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü’nce (BAYK) tarafından düzenlenen ‘Yelken Kış Trofesi’ bizim eğitimle aynı tarihe denk geldi.. 22-23 Ocak 2011 tarihinde bize görsel şölen sundular..

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü 'Yelken Kış Trofesi' 22-23 Ocak 2011

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü ‘Yelken Kış Trofesi’ 22-23 Ocak 2011

 

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü 'Yelken Kış Trofesi' 22-23 Ocak 2011

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü ‘Yelken Kış Trofesi’ 22-23 Ocak 2011

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü 'Yelken Kış Trofesi' 22-23 Ocak 2011

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü ‘Yelken Kış Trofesi’ 22-23 Ocak 2011

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü 'Yelken Kış Trofesi' 22-23 Ocak 2011

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü ‘Yelken Kış Trofesi’ 22-23 Ocak 2011

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü 'Yelken Kış Trofesi' 22-23 Ocak 2011

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü ‘Yelken Kış Trofesi’ 22-23 Ocak 2011

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü 'Yelken Kış Trofesi' 22-23 Ocak 2011

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü ‘Yelken Kış Trofesi’ 22-23 Ocak 2011

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü 'Yelken Kış Trofesi' 22-23 Ocak 2011

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü ‘Yelken Kış Trofesi’ 22-23 Ocak 2011

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü 'Yelken Kış Trofesi' 22-23 Ocak 2011

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü ‘Yelken Kış Trofesi’ 22-23 Ocak 2011

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü 'Yelken Kış Trofesi' 22-23 Ocak 2011

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü ‘Yelken Kış Trofesi’ 22-23 Ocak 2011

 23 Ocak 2011 tarihinde saat 9:00 da marinadan ayrıldık..

3. gün sabahı..

3. gün sabahı..

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü 'Yelken Kış Trofesi' 23 Ocak 2011

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü ‘Yelken Kış Trofesi’ 23 Ocak 2011

Bodrum Marinada..

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü 'Yelken Kış Trofesi' 23 Ocak 2011

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü ‘Yelken Kış Trofesi’ 23 Ocak 2011

100_5104

Rüzgarda seyir.. 23 Ocak 2011

100_5109

Laser Sınıfı Yarışları .. 23 Ocak 2011

100_5115

Rüüzgarda seyir..

100_5120

23 Ocak 2011

100_5144

Kaptan iş başında 🙂

100_5148

Kaptan iş başında.. 🙂

100_5150

Seyir esnasında..

100_5153

Limana girerken..

100_5156

Bodrum Marina..

Fotoğraflar bu kadar… şimdide sizlere seyir esnasında çektiğim 2 videoyu paylaşıyorum.. 

21 Ocak 2011 tarihindeki  yelken seyrinde çektiğim videolar..

Video 1:

Video 2:

3 günlük yelken eğitimimiz sona erdi.. Güzel bir 3 gün geçirdik.. Eğitimden 1 hafta sonra sınava girip Amatör Denizci Belgemizi (ADB) ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Yeterlik Belgesi (KMT) aldık…  Teknemiz olmasa da artık kaptanız.. 😉 

Ben 2011 de Ankara Yelken Kulübünün eğitimine katılarak ADB ve KMT belgelerimi aldım. Online bilgisayar destekli  sınava girdim.. Şimdi sistem değişmiş.. Bu konuda yazıyı hazırladıktan sonra  Bakanlığın web sitesine baktım.. T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı aşağıdaki duyuruyu yayınlamış.. 

Amatör Denizci Belgesi Almak İsteyen Adayların Dikkatine:
8.05.2014  Tarihli Ve 28994 Sayılı Resmi Gazete İle “Özel Teknelerin Donatımı ve Kullanılacak Kişilerin Yeterlikleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yürürlüğe girmiş olup,

08.05.2014 tarihinden itibaren Amatör Denizci Almak İsteyenler “ades.udhb.gov.tr” internet sitesinde yayımlanan Uzaktan Eğitimlerini tamamlayacaktır. ADES’ e ilişkin detaylı bilgi bu adreste yayınlanmaktadır.

Uzaktan eğitimini tamamlayan adaylar “ades.udhb.gov.tr” adresinden tamamladıklarına dair belge alacaklar ve sonra “gss.gasm.gov.tr” adresinden giriş yaptığınızda 7.basamakda ADES’ den alınan amatör denizci başarı belgesi taratılarak sisteme yüklenecektir.

Dikkat : Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Yeterlik Sınavı için ADES ( uzaktan eğitim) yoktur. Kısa mesafe telsiz operatörü için gss.gasm.gov.tr adresinden giriş yaparak sınav randevularını alabilirler.
gss.gasm.gov.tr

Bilgilendirme bu şekilde yapılmış.. Sistem hayli değişmiş.. 

 “Amatör Denizci Eğitim Sistemi” denilen bir web sitesi üzerinden kayıt olarak dersleri izleyebiliyorsun..  https://ades.udhb.gov.tr/  web adresi..  Bu web sitesi T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak sunulan bir eğitim sistemidir. Sistem içerisindeki dersler; videolar, 2 ve 3 boyutlu animasyonlar, konu testleri ve ders notları ile desteklenmekte. TC numaranızla siteye üye oluyorsunuz. Mailinize gelen mesajı onayladıktan sonra aşağıda yer alan derslere ulaşıyorsunuz..

 

Amatör Denizci Eğitim Sistemi (ADES) üzerinde yer alan konu başlıkları aşağıda yer almaktadır.

ADES Ders Notları:

Not_01 Tekne ve Bağlar

Not_02 Tekne Kullanımı ve Manevra

Not_03 Seyir ve Seyir Yardımcıları

Not_04 Çatışmayı Önleme

Not_05 Denizde Canlı Kalma ve ilk Yardım

Not_06 Acil Durumlar

Not_07 Meteoroloji

Not_08 Motor ve Elektrik Bilgisi

Yukarıda yer alan notlar pdf şeklindedir..  Aşağıdaki başlıklardaki dersler ise uzaktan eğitim sunumu şeklindedir.. Birini bitirip sınavına  girmeden diğerine başlanmıyor..

Web sitesindeki bölümler:

Bölüm 1: Genel Bilgiler

Bölüm 2: Tekne Kısımları Ve Donanımlar

Bölüm Sınavı 1,2

Bölüm 3: Genel Denizcilik Terimleri Ve Teknede Yönler

Bölüm 4: Halatlar, Bağlar Ve Palamar Halatları

Bölüm Sınav 3,4

Bölüm 5: Manevrayı Etkileyen Faktörler, Yanaşma Ve Ayrılma

Sınav Bölüm-5

Bölüm 6: Yelkenli Tekneler

Bölüm 7: Seyir Araçları

Sınav Bölüm 7,8

Bölüm 9: Seyir

Bölüm 10: Kuzey Yıldızı Bulma

Sınav Bölüm 9,10

Bölüm 11: Denizde Çatışmayı Önleme

Sınav Bölüm-11

Bölüm 12: Demirleme Scorm/Aicc

Sınav Bölüm-12

Bölüm 13: Denizde Canlı Kalma

Sınav Bölüm-13

Bölüm 14: Denize Adam Düşmesi

Sınav Bölüm-14

Bölüm 15: Denizde Çatışma Ve Çatışma Sonrası Alınacak Önlemler

Bölüm 16: Teknenin Karaya Oturtulması

Bölüm 17: Yedekleme Ve Yedeklenme

Sınav Bölüm- 15,16,17

Bölüm 18: Denizde Yangınla Mücadele

Sınav Bölüm-18

Bölüm 19: Tekneyi Terk Ve Denizde Canlı Kalma

Sınav Bölüm-19

Bölüm 20: Denizde Ve Gemide İlk Yardım

Sınav Bölüm-20

Bölüm 21: Meteoroloji

Sınav Bölüm-21

Bölüm 22: Deniz Kirliliği

Sınav Bölüm-22

Bölüm 23: Makine

Sınav Bölüm-23

Bölüm 24: Elektrik Bilgisi

Sınav Bölüm-24

Amatör Denizcilik Eğitimi Kurs Tamamlama ile eğitim sona eriyor..

 

Yazımın sonlarına gelirken kendi teknesi olanlar için bazı yararlı bilgileri de sizlerle paylaşmak istiyorum.. Ulaştırma Bakanlığının web sitesinden aldığım aşağıdaki bilgiler tekne sahipleri için yararlı olacaktır..  

 

Özel Tekne Belgesi (ÖTB):

Özel tekneler için, Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmış “Özel Tekne Belgesi” düzenlenir.
Özel Tekne Belgesi, tekneye ait bilgiler veya belgenin şekli değişmediği sürece düzenlenme tarihinden itibaren beş yıl süreyle geçerlidir. Belgenin kaybı veya aşınması hallerinde tekne sahibinin, bakanlığımıza ilgili makamına en kısa zamanda yapacağı ÖTB yenileme başvurusu üzerine geçerlilik süresi değişmeksizin belgesi yenilenir. Yabancı uyrukluların sahip oldukları özel tekneler için düzenlenen belgelerin geçerliliği oturma izni süresine göre belirlenir.

Özel Teknelerin Ölçümü: 

Özel Tekne, sahibinin yazılı başvurusu üzerine ölçülür. Başvuru dilekçesine, teknenin arma dahil tamamını gösteren iki yönden çekilmiş fotoğrafları, kullanım kılavuzu, tekne ve motor faturaları, 31.05.2005 tarihinden sonra fatura edilenler için CE uygunluk belgesi, sahibine ait nüfus cüzdanı sureti veya fotokopisi ile tekne sahibi tarafından dilekçesinde beyan ettiği adresini teyit eden ikametgâh belgesinin aslı ya da sureti eklenir.

Tekne Adının Yazılması: 

Özel teknelerin baş omuzluklarına tekne adı, kıç tarafta uygun bir yere de tekne adı ve kayıt limanı uzaktan okunabilecek şekilde yazılır. Teknelere verilecek isimler genel ahlaka ve adaba aykırı olamaz. Harflerin boyu 15 cm’den küçük olamaz. Harflerin rengi teknenin gövde renginden açıkça farklı olmalı, okunabilirlik sağlanmalıdır. El yazısı ve benzeri harfler kullanılamaz.

Özel Teknelerin Vergileri:

Özel teknelerin vergileri, vergi dairelerince takip edilir. Vergilendirmeye yönelik bildirim, özel tekne belgesini düzenleyen makam tarafından, belgenin sureti bir üst yazı ile ilgili vergi dairesine gönderilerek yapılır.
Özel Tekne Belgesinin alım-satım nedeniyle yeniden düzenlenmesi halinde ilgili vergi dairesinden alınmış, vergi borcu olmadığına dair yazı da aranır.
Bir özel tekne diğer bir şahsa geçici olarak verilebilir.
Bir özel tekne, sahibi tarafından başkalarına, tekne sahibi dernek veya vakıf ise, bunların üye ve sporcularına “Yetki Yazısı” ile geçici olarak verilebilir. Yetki yazısı seyir süresince teknede bulundurulur ve yetkilendirilmiş kişi en az Amatör Denizci Belgesi veya Gemici ve üstü yeterlik belgesine sahip olmak zorundadır.

Özel Teknelerin Yurt Dışına Çıkış İşlemleri: 

Özel teknelerin yurt dışına çıkış işlemlerinde Deniz Turizmi Mevzuatı hükümleri uygulanır.

Özel Teknelerin Liman Giriş / Çıkış İşlemleri:

Hudut giriş çıkış işlemleri hudut kapısı olarak belirlenmiş olan yerlerden yapılır.

Türk/Yabancı Bayraklı Özel Teknelerin Yurtdışından Giriş İşlemleri
Deniz Ticaret Odasından bedeli karşılığında Seyir İzin Belgesi (Transit Log) alınır.
Seyir İzin Belgesi acente ya da yetkilendirilmiş diğer kişiler tarafından Seyir İzin Belgesi elektronik sisteminde gerekli veri girişleri yapılarak başvuru yapılır.
Seyir İzin Belgesi Sağlık Denetleme Merkezinden (Tekne net 50 ton üzerindeyse harcı yatırılır) belge onaylatılır.
Pasaport Polisine gidilerek teknede bulunanların kimlik tespiti yapılarak giriş işlemleri yapılır ve belge onaylatılır.
Gümrük Müdürlüğü’ne gidilerek Seyir İzin Belgesinde yer alan beyanlara göre belge onaylatılır.
Liman Başkanlığından yapılacak denetimi müteakip belgeye onay alınarak yurda giriş işlemi tamamlanır.

Türk/Yabancı Bayraklı Özel Teknelerin Yurtdışına Çıkış İşlemleri
Teknenin yurda girişinde düzenlemiş olan en son Seyir Izin Belgesi mevcut ise, yetkili acente ya da yetkilendirilmiş diğer kişiler tarafından Seyir İzin Belgesi elektronik sisteminde gerekli veri girişleri yapılarak başvuru yapılır.
Eğer mevcut değil ise Deniz Ticaret Odası’ndan yeni Seyir İzin Belgesi (Transit log belgesi) bedeli karşılığında alınarak işlemlere başlanır.
Liman Başkanlığında Seyir İzin Belgesi için elektronik onay ve belge üzerinde onay işlemi yapılır.
Pasaport Polisine gidilerek teknede bulunanların kimlik tespiti yapılarak çıkış işlemleri yapılır ve belge onaylatılır.
Gümrük Müdürlüğü’ne gidilerek Seyir İzin Belgesinin onayı alınarak hudut çıkış işlemi tamamlanır.

Yabancı bayraklı tekneler yurt içindeki seyirlerinde sadece Liman Başkanlığından izin alarak Seyir İzin Belgesi ile seyrederler. Türk bayraklı özel tekneler Seyir İzin Belgesi kullanmaksızın serbestçe seyredebilirler.

 

Büyük Gemilerin Yanında Küçük Teknelerin Emniyetine Dair İp Uçları:  

Büyük Gemiler, kanallarda kısıtlı seyir yaptıklarından rotalarından çıkamaz, hızları düşük olduğundan çok zor dümen dinler ve boyutlarından dolayı rotalarını değiştirirken geniş bir alana ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple, özellikle dönüş esnasında geniş bir alan taradıklarından dolayı kıç taraflarına fazla yaklaşılmamalı, daima neta geçilmelidir.
Bir kanalda seyir yapan draftı sebebiyle manevrası kısıtlı büyük bir geminin geçişine engel olunmamalıdır.
Büyük bir gemiye yaklaşırken geminin niyeti yeterince önceden anlaşılmalıdır.
Küçük teknelerin fark edilmesi zor olabileceği dikkate alınmalıdır.
Bir kanalın mümkün olabildiğince en sancağından gidilmelidir.
Seyir yapılan bir kanalda demirlenmemelidir.
Teknenin her zaman rahatlıkla görünebildiğinden emin olunmalıdır. Alüminyum, fiber ve ahşap tekneler özellikle kısıtlı görüş koşullarında zor görünebilir. Bu yüzden teknede radar reflektörü kullanılmalıdır.
Bir teknenin, özellikle güneş batımından itibaren hangi yöne doğru gittiğini, manevrasının ne olduğunu çevredeki diğer teknelerin anlamasını sağlayacak en önemli unsurun seyir fenerleri olduğu unutulmamalı ve bu fenerlerin doğru ve çalışır durumda olduğundan emin olunmalıdır.

 

Tekne Motor Teçhizat Bakımı: 

Tekne Bakım Tutumu
Teknenin bakım-tutumunu düzenli olarak yapmak teknenin ömrünü uzatacak ve tekne ile daha emniyetli ve güvenli sefer yapılmasına yardımcı olacaktır.
Tekne karaya çekildiğinde tekne gövdesinin dış yüzeyi ve iç yüzeyi hasarlara karşı kontrol edilmelidir.
Paslanmaya karşı gerekli tedbirler alınmalıdır.
Alüminyum tekne gövdelerinde görülen beyaz lekelerin belirmesi yaygın bir problemdir. Paslanmış yüzeyde, parlak metal görününceye kadar zımpara kullanılmalıdır.
Fiberglas gövdeden yosun ve yağı arındırmak için yalnızca fosfat içermeyen çevre dostu temizleyiciler kullanılmalıdır. Parlak üst katmanı (jel kat) zedelememek için aşındırıcı malzemeler kullanmaktan kaçınılmalıdır. Delikler, fiberglas yama bileşeni ile en kısa sürede yamanmalıdır.
Kırık veya çatlak olmadığından emin olmak için gövde parçaları boydan boya dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir.
Sefere çıkmadan önce ve sefer sonrası iç kısımlarda biriken su boşaltılmalıdır.
Tekne güneşten uzak kuru bir yerde muhafaza edilmelidir. Tekne uzun süre kullanılmayacaksa, bir römorka yerleştirilmeli ve hava sirkülâsyonu için üzerinde biraz açıklık olacak şekilde örtülü vaziyette tutulmalıdır.
Bakım-tutum ile ilgili tekneye ait kullanma kılavuzundaki tavsiyelere uyulmalıdır.

Motor Bakım Tutumu
Motorun uzun süre kullanılabilmesi için düzenli bakım tutum programı uygulanmalıdır.
Motor mahallindeki yangın risklerine karşı bu bölge yakıt ve yağ sızıntıları ile çöplerden arındırılmalıdır.
Bakım-tutum periyodunun düzenli olarak takip edilmesi için üretici firmanın tavsiyelerine uyulmalıdır.
Her sefer öncesi yağ, yakıt ve diğer sıvı seviyeleri gözden geçirilmelidir. Yağ, gerekiyorsa kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde değiştirilmelidir. Motor yaşına göre, yağ değişim sıklığının arttığı unutulmamalıdır.
Akü kutup başı bağlantıları sıkı tutulmalıdır. Korozyona bağlı temassızlık durumunda, kutup başları ayrılmalı, bir tel fırça ile korozyou giderilerek akü kutup başları temizlenmelidir. Motorun çalıştırılması esnasında akü zayıf geliyorsa şarj edilmelidir.
Motor üzerinde yıpranma belirtileri gösteren hortum, kelepçe veya somun gibi sıkılması gereken parçaların kontrolü yapılmalıdır.
Motor kapağı dâhil, her şeyin düzgün takıldığından emin olunmalıdır.
Deniz tipi olmayan elektrik yedek parçaları asla kullanılmamalı, bu parçaların kullanımının ileride yangına veya daha vahim durumlara sebebiyet verebileceği asla unutulmamalıdır. (Alternatör, marş, yakıt pompaları ve diğer elektrik parçaları vb.)

Teçhizat Bakım Tutumu
Tüm halatlar temiz tutulmalı, bozulmaya neden olabilecek güneş ışığı, yağ ve kuma karşı korunmalıdır. Halatlar kullanılmadığında, güneşten uzak tutulmalıdır. Zayıflamış veya yıpranan halatlar derhal değiştirilmelidir. Deniz suyuna temas eden halatlar kullanıldıktan sonra tatlı suyla yıkanmalıdır.
Varsa yelkenler yumuşak bir fırça ile temizlenmeli, yırtık veya açılmış dikişlerin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yırtık yelkenler mümkün olduğunca tamir edilmeden kullanılmamalıdır.
Güvertedeki tüm hareketli donanımları (bastika, fenerlik, kilit, liftin uskur, palanga) ve tel halatları korozyona karşı korumak ve bu donanımların rahat çalışabilmesini sağlamak için düzenli aralıklarla yağlama yapılmalıdır.

Deniz Çevresini Koruma:

Teknelerin neden olduğu deniz kirliliğinin önlenebilmesi için yapılan ve ülke¬mizin de taraf olduğu uluslararası sözleşmeye MARPOL denilmektedir. Denizlerimizde ve iç sularımızda kürekten başka bir kuvvetle yola çıkabilen, özel amatör tekne ve yatlar dâhil, tüm deniz araçları MARPOL hükümlerine uymakla yükümlüdür. MARPOL’e göre denize boşaltılması yasak atıklar aşağıda belirtilmektedir.

Atık Uygulamaları
Petrol ve petrol ürünleri, yağlar, petrol ve yağ karışmış sintine suları, plastikler, plastik içeren her türlü tüketim ve inşaat malzemesi, tıbbî ve her türlü revir atıkların,
Deniz yaşamına zarar verecek zehirli, patlayıcı, kirletici ve nükleer atıkların,
Katı atıklar denilen; kâğıtlar, paçavralar, cam, metal kutular, şişeler, porselen, ambalaj maddeleri, ahşap malzemeler ve benzeri çöplerin, DENİZE BOŞALTILMASI YASAKTIR.
Yiyecek atıkları ise karadan itibaren 12 mil mesafeden sonra denize boşaltılabilir.

Atık Sular
İdare tarafından onaylanan miktarda olmak kaydıyla, arıtılmış, parçalanmış veya dezenfekte edilmiş pis sular (Tuvalet, pisuar ve frengilerinden gelen sular vb.) en yakın karadan 3 mil açıkta ve tekne üzerinde 4 mil/saat (knot)’den az olmayan bir hız bulunduğunda denize boşaltılabilir.
Dezenfekte edilmemiş veya parçalanmamış pis sular ise ancak 12 milden sonra boşaltılabilir.
Özel alanlarda, iç sularda ve 3 milden daha az mesafelerdeki denizlerde hiçbir atık boşaltılamaz. Ülkemizin tüm denizlerinin (Akdeniz, Karadeniz, Marmara) özel alan olduğu unutulmamalıdır.

Kaynak: https://ades.udhb.gov.tr/bilgilendirme.html

Yazım burada sona erdi… Bir sonraki gezi yazımda görüşmek dileğiyle..

Dr.Levent GÖÇMEN 

 

Hakkında: Levent Göçmen

1976 İzmir doğumlu. Doktor. İzmir'de yaşıyor.

1 yorum

 • Ege MAS
  Ağu 5, 2014 @ 23:46 pm

  Ellerine sağlık 🙂

  Cevapla

Yorum bırak

*