Bolu Abant

Tem
28

Bolu Abant

 ABANT

Abant Hakkında Bilgi:

Abant, Bolu’ iline 32 kilometre uzaklıkta olup E-5 üzerinden Bolu dağına çıkmadan İstanbul yolu üzerindedir. Aracınız ile İstanbuldan geliyorsanız Kaynaşlı yol ayrımından Bolu dağına çıkabilir oradan Abant kavşağına sapabilirsiniz. Sonrasında her tarafı ağaçlarla çevrili 21 kilometrelik bir yol sonunda Abant Gölüne ulaşırsınız..  Aracınız ile giriş yapacaksınız giriş ücreti ödedikten sonra göl etrafında aracınızla dolaşabiliceğiniz gibi park yerlerini kullanıp yayanda gezebilirsiniz. Biz aracımızı park edip yürüyerek doğanın tadını çıkarma yoluna gittik..  temiz oksijeni ile müthiş doğa manzarasının keyfini çıkardık..

Abant, 1.28 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. En derin yeri 18 metre. Gölün etrafı çam, köknar, kayın ağaçlarından oluşan ormanlarla kaplı. Abant gölünün çevresi 6.5 kilometre.. Yürüyüş yapabilmeye uygun.. Yalnız araçlara yine de dikkat etmenizde yarar var.. 1200 metre yükseklikte bir krater gölüdür, Abant gölü hiçbir akarsu ile beslenmediği ve tamamen kaynak suları ile oluşur..

4 Temmuz 2010 tarihli gezim Abanta 4. gidişimdi.. Ne yazık ki pek de hoş bir şekilde ayrılmadım diyebilirim.. Yeni yol inşaatı vardı.. gölün bir kısmının doldurmuşlar yolu genişleteceğim diye.. her taraf toz içindeydi.. doğal güzelliği bozmuşlar.. yazık etmişler..  O tarihten sonra gitmedim.. Son halini bilmiyorum..

 

4 Temmuz 2010 Pazar tarihli  Bolu Abant gezime ait fotoğraflar…

Bolu Abant

Bolu Abant 4 Temmuz 2010

Abant2

Bolu Abant 4 Temmuz 2010

Abant3

Bolu Abant 4 Temmuz 2010

Abant4

Bolu Abant 4 Temmuz 2010

Abant5

Bolu Abant 4 Temmuz 2010

Abant6

Bolu Abant 4 Temmuz 2010

Abant7

Bolu Abant 4 Temmuz 2010

Gittiğimde gölün yüzeyi nilüferlerle kaplı idi.. özellikle de kıyıya yakın yerler..  önceki ziyaretlerimin hiçbirisinde nilüferleri görememiştim..

Hakkında: Levent Göçmen

1976 İzmir doğumlu. Doktor. İzmir'de yaşıyor.

Yorum bırak

*