Çıralı – Yanartaş – Olimposun Sönmeyen Ateşi

Tem
27

Çıralı – Yanartaş – Olimposun Sönmeyen Ateşi

ÇIRALI – YANARTAŞ – OLİMPOSUN SÖNMEYEN ATEŞİ

7 Haziran 2012 tarihinde eşim ile birlikte Antalya Kemer Çıralı köyü yakınındaki Yanartaş a gittik… arabayı parkedip yaklaşık yarım saat, 40 dakikalık ağaçların arasından taşlardan yapılmış, yaklaşık 1,5 km lik hafif eğimli bir taş patikadan yürüdükten sonra Yanartaş a vardık.. Yanartaş a ulaştığımızda nerdeyse hava kararmaya yakındı diyebilirim.. 15 dakika kadar orada kaldıktan sonra aynı taştan yolu izleyerek arabaya geri döndük.. Tabii ki bizim gibi karadan gidebileceğiniz gibi deniz kenarından da 1 saatlik bir yürüyüşle buraya varabilirsiniz..

Peki burasının mitolojik öyküsü nedir diye sorduğumuzda bölgede bulunan bir tanıtım panosunda yazılanlar şu şekilde.. İşte Yanartaşın öyküsü…

Ephra Kralı Glaukos un oğlu Hipponoes, bir av partisinde kardeşi Belleros u öldirir ve Belleros u yiyen anlamına gelen Bellerophontes adını alır. Ephyra dan sürülen Bellerophontes, Argos Kralına sığınır. Argos Kralı onu Likya Kralına gönderir.. Likya Kralı acınacak haldeki bu genci öldürmek istemez. Onu Olimpos dağında yaşayan aslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuruklu ve ağzından alevler saçan canavar Chimera ile dövüşmek için gönderir. Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile dövüşmeye gider. Chimera saldırdığında Pegassos havalanır ve Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gömer. Fakat Chimera yerin altından alevler saçmaya devam eder..

Anadoluda binlerce yı anlatılan, Homeros un bize bu şekilde aktardığı efsaneye göre bugün hala yanan alevler Chimera nın yerin yedi kat dibinden fışkıran alevleridir. Bellerophontes in zaferini kutlamak için Olimpos da bir yarış düzenlenir. Atletler Chimera kutsal ateşiyle meşalelerini tutuştururak Olimpos kentine koşarlar. Böylece daha sonraları başka değişik spor dallarının da eklendiği, birkaç gün süren olimpiyat oyunlarının Anadoludaki ilk örneği gerçekleşmiş olur.. Günümüzde yakılan olimpiyat meşalesi Chimera nın sönmeyen ateşinin sembolik bir ifadesidir.

İşte yanartaş denen bu yerin hikayesi bu şekilde…

Bu bölgede yanartaş dışında Hephaistos Tapınağı ve Genç Roma Dönemi ne ait bir şaphelelin kalıntıları bulunmaktadır..

Peki burada yerden neden ateş çıkıyor… Bu oluşumun bilimsel analizine gelirsek, Yanartaşta yüksek oranda oksijen ve azot bulunduğu analizlerde tespit edilmiş. Yani gaza hava karışmış da diyebiliriz. Yanartaş, Çıralı gazı büyük olasılıkla metamorfik kökenli olduğu belirtilmektedir. Bir çeşit doğal gazda diyebiliriz aslında…

Yürüyüş yolunda ve Yanaraş bölgesinde çektiğim fotoğraflar…

IMG_7151 IMG_7152 IMG_7157 IMG_7168 IMG_7172 IMG_7181 IMG_7186 IMG_7192 Yanartaş 1 Bilgi IMG_7149

Hakkında: Levent Göçmen

1976 İzmir doğumlu. Doktor. İzmir'de yaşıyor.

Yorum bırak

*