İsviçre – Cern

Ağu
08

İsviçre – Cern

Bir gezi gurubuyla gittiğim İsviçre gezimizi anlatacağım size.. Ama ilk durağımız olarak Cern’den bahsetmek istiyorum.

CERN hepimizin bildiği gibi açılımı Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi olup, yerin 200 metre altında kurulmuş olup bünyesinde parçacık hızlandırıcı denilen devasa bir makina bulunmaktadır.  1950-56 arasında kurulan CERN düşündüğümüzden daha eskidir. İçerisinde 2 adet parçacık hızlandırıcı bulunmakla birlikte, biri eski diğeri yenidir. Merkezde 3000 kadar destek personelinin yanında 2500 kadar fizikçi vardır.Giriş lobisinde, bizi karşılayan bir Kimyacı, bizi alıp konferans salonuna götürüp, Lepton’ların ve Higgs Bozonu’nun nasıl bulunduğuna dair sunum izlettikten sonra işinin çıkması nedeniyle erkenden kesip gitmek zorunda kalıyor ve bizde kendimiz gezilebilecek yerleri gezmeye devam ediyoruz. Ama bizim gidiş zamanımız Türkiyenin Cerne üye olmasıyla aynı zamanda olduğundan bize aşağıya inme izni çıkıyor! Bizden sonrada sanırım ziyaretçilerin aşağı inmesi yasaklandı.

DSC_0379

 

Cern’in kontrol merkezi, İsviçre’de bulunan ATLAS’dır fakat biz kontrol merkezine uğradıktan sonra Fransa’da bulunan LHCb laboratuvarına girdik. LHCb, 1960’da kurulmuş olan, 4 gözlem merkezinden biri, en eskisi. Kapıdan girince sizi sıkı güvenlik önlemleri karşılıyor öyle ki, belli bir giriş pul’suz, oraya girebilmenizin mümkanatı yok ve eğer o pulu kaybederseniz çıkmanız çok ama çok zor.
DSC_0395

Eklemeyi unuttum, ne olur ne olmaz diye kask takmak zorunlu. O pulu okuttuktan sonra, kutu şeklide olan makinanın içine giriyoruz ve hareketsiz duruyoruz. Sanırım üzerinizde radyasyon taraması yapmakta ve hareket ederseniz kırmızı ışık yanıyor baştan girmeniz gerekmekte, ben hareket etmedim fakat ortasındaki karenin içinde tam durmadığımdan hata verdi.

Kapıyı geçtikten sonra bizim evlerdeki asansörlere benzer bir asansöre geliyor, 1960’da yapılmış olduğu kendini belli ediyor tek fark 15 kişi girebiliyor olmamız. Yanımızdaki rehber Teorik Fizikçi ve çinli, bilgileri çok iyi olmasına rağmen ingilizcesi anlaşılmadığımdan sorduğum hiçbirşeyi anlayamadım malesef.

DSC_0397

DSC_0399

Asansör düşündüğümüzden hızlı, 10 dakika içinde bizi 200 metre altına indiriyor yerin. Bu arada duvarların hepsinin radyasyon geçirmeyen özel duvarlar olduğunu vurgulayalım. Burdan sonra aşağıya inip, ilk olarak yeni Hadron Çarpıştırıcısını sonra ise eski olanı inceledik, bize bilgiler verildi. Daha fazla açıklama yapma gereği duymadan sizi resimlerle baş başa bırakmak istiyorum.

Hardon Çarpıştırıcısının bir kısmı

Hardon Çarpıştırıcısının bir kısmı

 

Alt taraf

Alt taraf

DSC_0424

Eski hadron çarpıştırıcısının çekirdeği

DSC_0427

Çarpışmanın olduğu boru

DSC_0421

İlk Çarpıştırıcı

DSC_0418

Çarpışma bölgesi, çekirdek

DSC_0430

Çarpıştırıcı parçaları

Bu çarpıştırıcıyı sergilemek için alt kısımda bir bölüm açılmış ve bütün parçalar biz inceleyebilelim diye çıkarılmış. Tabi ki fizikçimiz bize her parçayı anlattı, zaten kenarlarda da neyin ne olduğunu ve neyin ne zaman bulunduğunu anlatan yazılar bulunmaktaydı.  Gezimiz bu kadar  yaklaşık 40 dakika sürdü çünkü aşağıda fazla kalınamıyor. Aynı yoldan geri dönüp gezimizi sonlandırdık kasklarımızı testlim ettik ve bir profesör sorumuz olup olmadığını sordu. Bende sordum Anti Madde’i bulabildiniz mi diye, aldığım cevap güzeldi; anti madde var ama elimizde tutamıyoruz oluştuktan kısa bir süre sonra kayboluyor. Ama her maddenin anti maddesi olduğuna göre paralel evrenler neden var olmasın dedi…

Hakkında: Ege

Yorum bırak

*