İtalya Yunanistan Turu -1-

Ağu
12

İtalya Yunanistan Turu -1-

20-29 Temmuz 2012 tarihleri arası Yunanistan İtalya Gezi Notlarım

20-30 Temmuz 2012 tarihleri arasında tatil.com dan 399 Euro (€) kişi başı ücretle aldığım otobüsle kalasik İtalya Yunanistan turuna ait notlarım aşağıda yer almaktadır. Toplam 2812 fotoğraf çektim.. Fotoğaflarımdan birkaçını gezi notlarım içinde sizlerle paylaşıyorum… anlatımım 4 sayfadan oluşmaktadır.

Ankara dan 20.07.2012 Cuma tarihinde saat 11:00 Kamil koç otobüsüyle İstanbula doğru yola çıkmamız gerekiyordu. Kolej civarından metroya binerek AŞTİ ye gidecektik. Koleje ulaşmadan bir panelvan yolda aniden durunca arkadan ona çarptım.. Hemen tutanakları hazırladım.. 30 dakikada işi hallederek 10:20 de metroya bindik.. Otobüs kalkmadan 20 dakika önce AŞTİ ye ulaştık. Saat 11:00 de Ankara dan İstanbul Anadolu yakasına doğru yola çıktık.. Yolculuk son derece rahat idi..

İstanbul’a vardıktan sonra servise bindik.. Acıbadem köprüsü üzerinde servisten indik. Taksi ile Salıpazarına gittik. Otopark da çayımızı içerek otobüsü beklemeye başladık.  İstanbul Anadolu yakasındaki Kadıköy eski Salı Pazarında yer alan otoparktan saat 19:00 da otobüsümüz hareket etti. Otobüs oldukça yeniydi. Arıkan Turizm e ait 22 RH 272 plakalı Mercedes Travego Tourismo  otobüsüydü. Ancak Otobüste tuvalet bulunmaması dezavantajdı. Ayrıca ayak koyma yerleri de yoktu. Avrupa tarafından Beşiktaş yıldız parkından geri kalan yolcularını alarak Tekirdağ üzerinden İpsala sınır kapısına doğru yolculuğumuz başladı. Biz biletlerimizi Ankara’daki bir acenta aracılığıyla  Tatil.com dan aldık. Otobüste Pronto Tur, Joly Tur, Tatil com dan katılımcılar vardı. Ayrıca başka bir otobüste ETS turizmden katılım vardı. 2 otobüs ile saat 20:00 de İstanbul’dan ayrıldık. Otobüste oturma düzeni olarak her ana durmadan sonra yani bir sonraki harekete kadar 2 arkaya kayarak düzenli olarak yer değiştirilmesi usulü olacağı bize söylendi.. Biz başta 15-16 numaralı yerden seyahatimize başladık. Ayrıca otobüste yurt dışına çıkıldığında 1,5 € 0.5 lt lik su ücreti, 0,5 € çay kahve ücretinin alınacağı söylendi.

Otobüste tur alırken önceden ödemediğimiz Venedik gezisi için voperatteo, liman ayakbastı verisi, otel-şehir vergilerini 2 kişi olarak 138 € ödedik.

Tekirdağ civarında mola verildi. Mola yerinden 1,5 litrelik 4 adet su aldım. İpsala da duruldu ve pasaport işlemleri halledildi. Bizim pasaport polisi tek tek bize bakarak çıkışımızı yaparken Yunanistan tarafında toptan pasaportlar toplanarak yunanistana giriş işlemleri yapıldı. Tabii ki sınır geçerken fotoğraf çekmememiz konusunda bizi uyardı tur rehberimiz.. Sınırdan geçtikten sonra sabaha karşı bir mola verdik kahvaltı için.. tanesi 2 € ya 2 çay içtik..

Yunanistan a girdikten sonra Dedeağaç, Gümülcüne, İskeçe, Kavala üzerinden yaklaşık 8 saat sürecek yolculuk sonrası sabah verdiğimiz bir mola dışında geri kalan zamanlarda uyuyarak Selanik’e vardık. Selanik’e vardığımızda saat sabahın 10:30’i civarıydı. (21.07.2012) İlk olarak otobüsle şehir manzarasını görmeye surların bulunduğu yere çıkıldı.

Selanik Kale Surları

Selanik Kale Surları

Surlardan Selanik Şehri Manzarası

Surlardan Selanik Şehri Manzarası

Surlardan Selanik Manzarası

Daha sonra Yunanistan’ın en büyük Katedrali olan Aya Dimitros Katedrali olduğu yere gelindi. Kilise de ayin varken kiliseyi dolaştık.

Selanik Aya Dimitros Katedrali

Selanik Aya Dimitros Katedrali

1001

Selanik Aya Dimitros Katedrali

Daha sonra Atatürk evine gidildi. Atatürk Evi bugünkü Selanik’in Aya Dimitriya mahallesinde ve Apostolu Pavlu caddesi üzerinde 75 numaradadır. Aynı avlu içinde Türk Konsolosluğu da bulunmaktadır. Ancak Atatürk Evinin tadilatta olması nedeniyle içine girilemedi ve dışından fotoğraf çekmekle yetindik.

IMG_7797

Atatürk Evi

IMG_7804 IMG_7805 IMG_7807

Ardından sahile inilerek Beyaz Kulenin önünde duruldu ve serbest zaman verildi. Serbest zamanda eşimle beraber daha önce 3 gün kaldığım Selanik’i dolaşmaya başladık.

Selanik Meydanı

Selanik Meydanı

Tanesi 3 € dan Yunanistan’ın meşhur kahvesi diye adlandırılan Frape içtik. Tanesi 3 € ya 2 tane Selanik manzaralı mini fırında vb fırınlarda kullanmak için  hediyelik aldık..  Yürüyerek Selanik i fotoğrafladık. Pazer yerine girdik.. Pazar yerinde açıkta satılan etleri sakatatları görünce Avrupa Birliğinin buralara pek uğramadığına kanaat getirdik..

Selanik Kapalı Pazar Yeri

Selanik Kapalı Pazar Yeri

Meydanda bir gölgelik yerde bank bularak yanımızda getirdiğimiz konserveyi yedik. Kişi başı 6 € ya beyaz kuleye çıktık ve tepesinden Selanik i fotoğrafladık.

Selanik Beyaz Kule

Selanik Beyaz Kule

Selanik’in simgesi olan Beyaz Kule Osmanlı Devleti tarafından Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılmıştır. Mimarının Mimar Sinan olduğuna dair söylentiler bulunmaktadır. Kule Osmanlılar tarafından Kale, Garnizon ve hapishane olarak kullanışmıştır. Selanik çevresindeki surların buraya da uzandığı anlatılmaktadır.

Beyaz Kule Merdivenleri

Beyaz Kule Merdivenleri

Beyaz kuleden Selanik Şehri

Beyaz kuleden Selanik Şehri

Beyaz Kuleden Selanik Liman Bölgesi

Beyaz Kuleden Selanik Sahili

Beyaz Kuleden Selanik Sahili

Bir market bulup 0,33 € ya 0.5 lt lik su, 1,05 € ya 1 lt lik ıcetea aldık. Selanik hayli sıcaktı.. Saat 14 te Beyaz kule yakınında duran tur otobüsümüze tekrar binerek ro ro iskelesi olan Igoumenitsa ya doğru yola çıktık. Yolda gemide kullanacağımız malzemeleri sırt çantalarımıza aldık. Çünkü feribotta (roro gemisinde) otobüslerin bulunduğu alana hiç kimsenin indirilmeyeceği bize söylendi. Yolda Prontotur rehberi olan Namık bey tarafından Makedonya ve Yunan Makedonya bölgesi çekişmesi anlatıldı. Selanik- Igoumenitsa yolu otoyol şeklinde düzenlenmiş.. aralıklarla ödeme yerleri mevcut. Otobüs için bu yerlerde durarak 5  € ödenerek (sanırım 4 kez bu ödeme noktalarından geçtik) yola devam ettik. Yolda çok sayıda tünele girdik. Shell istasyonunda mola verdiğimizde yanımızda getirdiğimiz konserveyi yedik. İhtiyaç molası 30 dakikaydı.. Artık yavaş yavaş Yunanistan ı terkederek İtalya turumuza başlama zamanı gelmeye başlamıştı..

İtalya Yunanistan Gezimizin 2.Sayfasında Görüşmek Üzere

Dr.Levent GOÇMEN

Hakkında: Levent Göçmen

1976 İzmir doğumlu. Doktor. İzmir'de yaşıyor.

Yorum bırak

*