İtalya Yunanistan Turu -2-

Ağu
12

İtalya Yunanistan Turu -2-

İtalya Yunanistan Gezimizin 1.Sayfasının Devamıdır…

21.07.2012 Cumartesi saat 18:30 da Igoumenitsa ya vardık. Igoumenitsa yunanistanın kuzey batısında yer alan ve İtalyanın Bari, Venedik, Ancona gibi kıyı kentlerine ro ro gemisi seferlerinin olduğu ve Kuzey Yunanistan’ı kateden ve Türkiye’de İpsala sınır kapısında başlayan 670 km uzunluğundaki Yunanistanın Egnatia Otoyolu İgoumenitsa’da sona erdiği bir kıyı kentidir. Feribot Biletlerimiz tur tarafından alındı.Saat 20 de kalkacak olan gemi geç geldiğinden saat 22 de ancak kalktı. Geminin adı Superfast VI idi.. Bizim turlara ait 2 otobüsle birlikte bir sürü karavan ve tır da ro ro gemisine bindi.. Bizde yayalara ayrılmış olan kapıdan yürüyerek gemiye bindik.. Yürüyen merdivenle yukarı çıkıp bilet chek in parçasını gemide görevlilere verdik. Superfast VI gemisinde bize ayrılan yer ATS denilen pencereleri olmayan ancak klimalı havalandırması iyi çalışan ve normala göre daha geniş ve yatabilir sıralı koltukları olan, kartla girilen bir yerdi. Bir taraf 3 kişilik koltuklu, diğer tarafta 2 kişilikti.  Saat 14:30 gibi İtalya’nın Ancona Limanına varacağı söylendi. Yerimize yerleşince eşimle birlikte gemiyi keşfe çıktık. İçinde casinosu, resteoranı, barı, küçükte olsa jakuzi ve açık havuzu, açık alanda kafeterya benzeri yeri olan bir gemiydi. Açık alanlarda çadırlarında yatanlar, uyku tulumlarında uzanan insanlar vardı. Deniz yatağı üzerinde uzanan kişileri de gördük..

Ro Ro Gemisinden

Ro Ro Gemisinden

roro gidis 2 karavanlar

Superfast VI Ro Ro Gemisi Planı

Superfast VI Ro Ro Gemisi Planı

Superfast VI Ro Ro Gemisinden Fotoğraflar

Gece 2 ye kadar yerleşmemiz ve keşif turumuz devam etti.. Bu arada havuzun bulunduğu katta sıcak suyu olan yıkanma yerini de görünce  dayanamayıp yıkandım.. Daha sonra yerimize döndük ve uykuya daldık.. Sabah saat 08:00 de uyandık..Teknede tek expresso 2,5 €, 2 çay 6,5 € idi. uyanmamız için expresso içtik.. geminin en arkasında çerezimizi çitleyerek deniz yolculuğumuzun sona ermesini nefis deniz manzarasını izleyerek bekledik.. 22.7.2012 Pazar günü saat 16:00 da İtalya nın Ancona şehrine ro ro gemisi vardı.

Limana İniş

Limana İniş

Ancona Limanına İniş..

Ancona, İtalyanın Adriyatik Denizi kıyısında bulunan en büyük ticaret limanıdır. Limandan baktığımızda şehrin yüksek yerlerinde yer alan tarihi binaları rahatlıkla görebiliyorsunuz..

Normalde sabah 10.30’da İtalya’nın Liman kenti Ancona’ya varmamız gerekiyordu. Gece ro ro gemisi geç gelince saat 14:30 da Italya ya varacağı söylenen gemi saat 16:00 da Ancona ya varmıştı.. Hayli geçkaldık.. Bu geç kalma bize 1. gün Roma gezisinin olmamasına, ver ertesi gün ekstra tur olan Napoli ve Pompei yi görememeye maloldu..

Gemiden inince yaptığımız ilk iş İtalya ya vardığımızdan saatlerimizi 1 saat geri almak olmuştu..

Ancona’ya inince yaya olarak gemiyi yine yürüyen merdivenlerden terk ettik.

Ancona Şehri

Ancona Şehri

Ancona Gemiden..

İtalyan polisi veya gümrük görevlileri tarafından hiçbir pasport vb gibi bir kontrol yapılmadı. Hemen otobüsümüzde inince içine girdik ve Roma ya olan otobüs yolculuğumuz başladı. Yolda mola verdik.. Mola yerinde 1 çay 1,5 €, 1 caffe 2,5 € idi.. Yalniz kahve diyince oldukça agır enpresso veriyorlar.. ayrıca 2 parmak yüksekliğinde geliyor ekspressolar.. yani bizim kahve içme kültürümüze pek uyduğu söylenemez.. hem sert hemde miktar anlamında çok az.

Ancona Roma yolu bölünmüş yol olarak devam eden bir yok.. bizim otoyollara benziyor diyebilirim.. Trafik Roma ya doğru oldukça yoğun olmaya başladı..
Hatta Roma ya yaklaştıkça trafik durma noktasına geldi.. Trafik sebebiyle 3,5-4 saatlik Roma Ancona yolunu 7 saatte alabildik.. Akşam 23:00 civarında ancak Roma ya varabildik. Vatikan ın arkalarına yer alan otelimize vardık.. 14:00-15:00 civarında Romaya varacakken roro gemisindeki gecikme yüzünden ilk günkü roma gezimizi ertesi güne kaydırmak zorunda kaldık..

23.7.2012 Pazartesi günü sabah saat 8:30 da tur otobüsümüzle Vatikan a gittik. Vatikan İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlettir.  Dünyanın nüfus ve yüzölçümü olarak en küçük ülkesidir. Mutlak monarşiye dayalı bir yönetim uygulanır. Devlet başkanı olarak Papa’nın sözleri yasa hükmündedir. Papa, hem devlet başkanı, hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir. Vatikan’ın, 100 kişilik İsviçre vatandaşlarından oluşan küçük bir ordusu vardır.

Vatikan 2

Vatikan Meydanı

Vatikan Meydanı

Vatikan a ulaştığımızda  gruptan ayrıldık. Grup sadece ve San Pietro Basilikası üzerindeki kubbeye çıktı ve yukarıdan Vatikanı gördü, ardından da Kolezyuma gidip dışında fotoğraf çektirdikten sonra Napoli Pompei turuna gittiler.. Ekstra Napoli & Pompei (85 €)  turuna biz katılmadık.  Biz ise eşimle birlikte Vatikanda kalıp San Pietro Bazilikası gezip fotoğrafladık. Aziz Petrus Bazilikası olarak da bilinen San Pietro Bazilikası Hıristiyan dünyasının en büyük kilisesidir. 60.000 kişilik kapasitesi vardır.

San Pietro Bazilikası

San Pietro Bazilikası

Kadedralin yanında yer alan, en yüksek kubbesi 136 metreye kadar ulaşan kubbesine yürüyerek çıktık.. Üst kısma yürüyerek çıkmak (yaklaşık 500 basamak)  5 €, bir yere kadar Asansörle çıkıp devamında 300 basamak çıkmak ise 7 € idi.. 200 basamakta neymiş diyerek spor olsun deyip yürüdük..  Tepedeki yerden Vatikan manzarasını izledik.

Vatikan

Vatikan

San Pietro Bazilikası yanındaki kubbeden Vatikan ve Roma Manzarası

Bolca kartpostal aldık ve Vatikan la ilgili bir kitap aldık. Toplam 24 € verdik.. Ardından aşağı imip 300 kolonlu San Pietro meydanında fotoğraf çektirdik.. Ardından Vatikanın arkasını dolaşıp Vatikan Müzesine girdik.. Tabii ki müzeye girmek okadar da kolay olmadı.. 1 saatten fazla bir süre sırada bekledik..Vatikan müzesi gerçekten görülmesi gereken bir yer.. Özellikle sanat severler için.. Giriş ücreti 15 €. Yaklaşık 2 saatimiz de burada geçti ki nerdeyse koşarak dolaşıp fotoğraf çektim.. Sürekli tavan ve duvara bakmaktan boynumuz ağrıdı diyebilirim..:)  Ama kesinlikle görmeye değer bir müze olduğunu söyleyebilirim.. En son Sistin Şapel e de uğrayarak müzeden çıktık..

Vatikan Müzesi

Vatikan Müzesi

Müzeden çıkınca elimizdeki haritaya bakarak birkaç sokak ilerideki Metro hattına girdik.. Kolezyuma gidebilmek için A hattından Tren Terminalinde aktarma yapıp B hattına geçtik..2 durak sonraya denk gelen Kolezyum durağında inince Kolezyuma ulaştık.. metro istasyonu Kolesyumun tam karşısında yer alıyor. 14:50 de Kolezyumdaydık..Tabiiki 15 dakika kadar mola verdik ve yanımızda getirdiğimiz konserveyi açıp yedik..

Kolezyum komutan Vespasianus tarafından M.Ö. 72 yılında yapımına başlanmış ve M.S. 80 yılında Titus döneminde tamamlanmış. İmparatorlar Kolezyumda Roma halkını ve kendilerini eğlendirmek  için gladyatör dövüşleri düzenlermiş. Ayrıca halk gösterileri, taklit deniz savaşları, hayvan avcılığı, infazlar, meşhur savaşların yeniden canlandırılması, klasik mitolojiye dayanan dramalar da kolezyumda yapılırmış. Kolezyum 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçilmiş.

Kolezyum ve Roma forum giriş ücreti 12 €. Tabii 1 günlüğüne romaya gelince 3 gün geçerli olan 2 müzesi ve ulaşımı bedava olan Roma Pass kartınıda almak bize çokda uygun gelmedi… Sanırım 30 € idi Roma Pass cardın ücreti.. Kartıda almayınca da 1-1,5 saat bilet sırasında bekledik.. 🙂 Sıranın bu kadar zor ilerleyeceğini tahmin etseydik 1 günde olsa kartı alırdık..  🙂 Kollesiumda 20 dakika kadar dolaştık.. 🙂  İç kısmı pek de beklediğim gibi değildi.. İtalyanlar tarihi yerlerinin pazarlamasını iyi yapıyorlar..

Kolesyum

Kolesyum

 

Kolesyumdan alacağınız bilet 4 ayrı yerde geçiyor.. Bunlardan biriside Roma Forumu.. Roma Forumu Antik Roma’nın geliştiği merkez bölgesidir. Ticaret, iş, ibadet ve adaletin vb yönetimi burada gerçekleşmekteymiş.  Roma’nın en eski ve en ünlü forumu, Roma kentinin üzerine kurulduğu yedi tepeden ikisinin, Palatium ve Capitolium (Capitolino) tepeleri arasına kurulmuştur. Çok geniş bir alana yayılmış olan bu forumda ilk başlarda gladyatör dövüşleri ve spor karşılaşmaları yapılırmış. Roma’nın imparatorluk döneminde ise daha çok gösteri ve törenler için kullanılırmış. Forumun çevresinde, senato binası, mahkemeler ve Roma tanrıları için yapılmış tapınaklar gibi önemli yapılar ile çeşitli dükkânlar ve daha küçük yapılar varmış. Bu yapılara ait kalıntıları görmek için Roma Forumunun olduğu alana girerek eski roma harabelerinin arasından geçtik…gezimizin sonunda diğer çıkışından Roma Forumunu terk ettik.

Roma Forumu Bölgesi

Roma Forumu Harabeleri

Trevi çeşmesine doğru fotoğraf çekerek şehri dolaşa dolaşa gittik. Trevi Çeşmesi İtalyanca: la Fontana di Trevi olarak adlandırılır. Bizde de Aşk Çeşmesi olarak bilinir.  Roma’da Poli Sarayı’nın bir kenarına, Nicolò Salvi tarafından Klasik ve Barok karışımı olarak yapılmış, dünyadaki en ünlü çeşmelerden birisidir. Üç yolun kavşağında bulunduğu için Trevi adı konulduğu varsayıldığı gibi, üç yeraltı su yolunun bu noktada toplanmasının isminin nedeni olduğu iddiası da bulunmaktadır. Trevi Çeşmesinin genel ifadesi “deniz”dir. Deniz kabuğu şeklinde bir at arabası, arabayı çeken denizden çıkan kanatlı atlar ve arabada bulunan mitolojik deniz tanrısı bulunmaktadır.  Gerçekten etkileyici bir yer olduğunu söyleyebilirim..

Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi

Trevi çeşmesine gelince  Roma Dondurması yedik.. Hayli büyük boyunu seçmişim..   dondurma 4 €… 2 € olanıda vardı.. Ama oldukça küçük kornette veriyorlardı..  çeşmede fotoğraf çektirdikten sonra nehre doğru yürüyüşümüz devam etti.   Vittario Emaunele II Anıtı beyaz  renkli mermerden yapılmış, görkemli merdivenlerden  ve uzun sütunlardan oluşan, at üstündeki Vittorio Emanuele heykeli ve dört at heykelinin bulunduğu görkemli bir yapı..  Roma daki görülmeye değer yapılandan bir diğeriydi..

Vittorio Emanuele II Abidesi

Vittorio Emanuele II Abidesi

Vittario Emaunele II anıtından sonra, Novana meydanına ulaştık.. ,   Pantenon a girdik.. Panteon Roma’daki en eski kubbeli binadır.  İlk olarak Antik Roma’nın tüm tanrıları için tapınak olarak inşa edilmiş bir yapı . 7. yüzyıldan bu yana Hıristiyan kilisesi olarak da kullanılmış.  Giriş ücretsizdi..

Panteon

Pantenon

 

Panteon içi

Panteon içi

Yürüyerek Keleye gittik (Castel Sant Angelo). Giriş ücreti 8 € idi ancak biz geldiğimizde kapanmıştı..Sant Angelo Kalesi Ortaçağ’da bir dönem hapishane olarak da kullanılmıştır. M.S. 136’da Hadrianus’un mozolesi olarak inşa edilmiş. 58 odadan oluşan Tiber Nehri kıyısındaki bu kale zamanında Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın da sürgün geçirdiği yılların bir kısmına ev sahipliği yapmıştır.

Castel Sant'Angelo

Castel Sant’Angelo

Saat 20:00 civarında hava kararmaya başladı. Yolda 4,5 € ya kola pizza aldık.. Sonra nehir boyunca yürümeye devam ettik.. Bu arada Yağmur da yağmaya başladı.. Yanımızda yağmurluk bulunmasa ciddi şekilde ıslanacaktık.. Türkiye de 5 TL olan şemsiyeler Roma da 5 € ya satılıyordu.. 🙂 Satanlarında hepsi afrika kökenlilerdi.. Nasılsa turist çok. istediğimiz fiyata satarım deyip fiyatları uçuruyorlar… En son İspanyol Merdivenlerine kadar yürüdük.. İspanyol merdivenleri (Piazza di Spagna) 1725 yılında açılışı yapılan Trinita Dei Monti adlı Kiliseye çıkan merdivenlerdir.

İspanyol Merdiveni

İspanyol Merdiveni

Roma merkezindeki yürüyüşümüz sırasında turistik haritada yer alan neredeyse tüm yerleri de gördük diyebilirim..Hayli de yorgun düştük..

Oradan metroya bindik.. metro için 2 kişi 3 € idi.. Tur otel olarak ulaşımı oldukça zor biryer tutmuş.. 500 metre kadar yakında bir tren istasyonu görünüyor ancak orayı bulmamız oldukça zor oldu diyebilirim.. Biraz zorda olsa polislere sora sora otele yakın olan tren istasyonuna metrodan nasıl gidebileceğimizi öğrendik.. Bir metro istasyonundan bir diğerine giderek en son bir ara durakta tren istasyonunu bulduk Tren bileti 2 kişi için ineceğimiz duraktaki istasyon için 4 € idi. Metroda aktarmalar teni bulma koşuşturması derken saat 23:33 deki trene yetiştik.. Tren Cıvıtavecremia ya giden trenmiş.. görevli yazmasa bulmamız zordu.. 🙂  ve son treni yakalayarak otele doğru yola çıktık. Tren istasyonu ile otel arası 500-600 metre gibiydi.. indiğimiz saatte taksi falanda olmayınca yürüyerek otele gittik..Otele girdiğimizde saat 24:00 idi.. yıkanma, eşyaları toplama derken saat 01:00 de ancak yatabildik..

İtalya Yunanistan Gezimizin 3.Sayfasında Görüşmek Üzere…

Dr.Levent GÖÇMEN

Hakkında: Levent Göçmen

1976 İzmir doğumlu. Doktor. İzmir'de yaşıyor.

Yorum bırak

*