İzmir Çeşme Alaçatı

Tem
26

İzmir Çeşme Alaçatı

Alaçatı, taş evleriyle ünlü, rüzgâr sörfünün başkenti olarak adlandırabileceğimiz, İzmir in Çeşme ilçesinin bir beldesidir.. Eskiden belediyeydi ama tabii artık bir mahalle özelliğinde.. Rumlar zamanından kalma üzüm bağları ve bu bağlardan elde edilen şarapları ve gece hayatıyla tanınan Alaçatı’da Ege mutfağının özellikle de otlarıyla ünlü bir tatil beldesidir.. Kuzeyinde kumsalıyla ünlü Ilıca mahallesi bulunur..Denizden 3 km. içeride yer alan Alaçatı’nın denizden yüksekliği ise 16 metredir. İzmir’den 70 km. uzaklıktadır. Türkiye nin ilk otoyolu ile bağlıdır.  Çeşmeden 7 km uzaklıktadır.
Alacatı 100_6089

Alacatı 100_6086
İzmir ilinin, Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı beldesi, yılda 330 gün olarak belirtilen rüzgarlı gün sayısı Türkiye ortalamasının çok üzerindedir, bu özeliği de Alaçatıyı dünyanın en önemli rüzgar surf’ü merkezlerinden biri yapmıştır. 10 civarında sörf okulu bulunmaktadır. Avrupa ve Türkiye Wind-Surf Şampiyonalarına ev sahipliği yapmıştır.

Alaçatı Pazaryeri Cami ismiyle anılan cami 1874 yılında yapılan mübadeleden önce rumlar olarak kullanılan Ayios Konstatinos adlı kilisenin cami olarak dönüştürülmiş halidir. 2010 yılında restore edilmiştir.

Alacatı 100_6079
Alaçatı girişinde yeldeğirmenleri bulunmaktadır. Yel değirmenleri alaçatının simgesi konumundadır. Alaçatı’da Aya Yorgi koyunda bölgenin en popüler plajları ve gece hayatıyla ünlü beach clubları bulunmaktadır.
2010 yılından beri  bölgede yetişen otlardan yapılan yemeklerlerin tanıtıldığı Alaçatı Ot Festivali düzenlenmektedir. İlkini 2010 yılında düzenlenen Alaçatı Ot Festivali’nin 6.sını 26-29 Mart 2015 tarileri arasında “Ebegümeci” temasıyla düzenlenmiştir.

Alaçatı’nın merkezinde 2006 yılında “kentsel sit” ilan edilmiştir. 2000 den itibaren taş evler onarılmış ve alaçatıdaki onarılan bir çok taş ev, küçük otel, restoran, kafe ve alışveriş noktası haline gelmiştir. 1990 lı yıllarda Alaçatıya sadece cumartesi günü açılan geniş pazarı, sağlık ocagında ilaç yazdırılması ve eczanesinden de ilacının alıınması, şu an kapalı olan belediyesinden işlem yaptrılması, eskiden tek banka olan Ziraat bankasından annemlerin para çekmesi amacıyla gittiğimiz bir köy gibi bir yerdi Alaçatı.. Ama şimdi tam bir turizm merkezi… İstanbul sosyetesinin en başta uğrak yeri haline geldi Alaçtı…

Alacatı 100_6084

Alacatı 100_6083

Alacatı 100_6081

 

 

Hakkında: Levent Göçmen

1976 İzmir doğumlu. Doktor. İzmir'de yaşıyor.

Yorum bırak

*