Malta-2

Oca
14

Malta-2

9 ve 10 Kasım 2012 tarihinde öğleden sonraya kadar kongredeydim..  Her iki günde saat 15:30 a kadar kongrede kaldıktan sonra Hop on Hop of otobüslerle Maltayı turlamaya karar verdim. Bir gün Kırmızı ertesi günde Mavi hatta binerek Malta’nın her iki yanını  dolaştım.. Turların herbiri 15 €. Otelden de tur biletini alabiliyorsunuz. Gozo adasınada gitmek istiyorsanız 45 € ya her 3 biletide alabiliyorsunuz. Tabi aslında sabahtan tura katılıp gezilecek yerlerde inip bir sonraki otobüse binerek dolaşmak gerekiyordu. Ancak zaman yetersizliği sebebiyle hiç in bin yapmadan otobüsün üst kısmında yolculuk ederek Malta’yı dolaşmak zorunda kaldım.. Tabii hava kararınca havanın nasıl soğuduğunu da giden otobüsün üzerinde ciddi olarak hissettim..

Kırmızı Güney Turu Sliema Feribot iskelesinin önünden hareket ediyor. Sırasıyla  Liman, Msida Yat limanı, Valletta Otobüs durak, Valletta Üst Barrakka, Valletta Limanına, Valletta Savaş Müzesi, Fort St Elmo, Mediterranean Conference Centre, Fort St. Angelo, Valletta Waterfront, Hypogeum ve Tarxien Tapınaklar, Senglea Noktası, Vittoriosa Waterfront, Bieb is-Sultan, Marsaxlokk Balıkçı Köyü, San Lucjan Kulesi, Ghar Dalam Mağarası ve Müzesi, Blue Grotto, Hagar Qim ve Mnajdra, dan  Sliemaya dönüyor. .

Mavi Kuzey Turu’da yine Sliema Feribot iskelesinden kakıyor.  Ta’ Xbiex Liman, Msida Yat limanı, Valletta Otobüs durakları, Birkirkara, San Anton Bahçeleri, Ta’ Qali el Sanatları Köyü, Havacılık Müzesi, Mosta, Mdina ve Rabat, Bingemma, Mgarr, Golden Bay, Bugibba, St. julian’s dan geçerek Sliemada sonlanıyor.

Otobüsler yaz kış tarifesine göre değişmekle birlikte Sliema Feribot Terminalden yaklaşık yarım saatte bir kalkıyor.

IMG_3392 IMG_3585 IMG_3392 IMG_3463 IMG_4086 IMG_4145

 

 

Sliemadan ayrıca Valetta sahilini dolaşmak için deniz turları kalkıyor.. Malta’da son gün bu deniz gezi turuna da katıldım. Yaklaşık 1,5 saat kadar sürüyor bu tur.. Fotoğraflar deniz turu sırasında çektiğim fotoğraflardır..

IMG_3942 IMG_3897 IMG_3892 IMG_3888 IMG_3861 IMG_3851 IMG_3837

 

Valletta kuşatma çanı yarımadanın ucunda yer almaktadır. Bu çanın bulunduğu yere ilk gece yürüyerek gittim. daha sonra gerek hop on hop off otobüsleriyle gerekse tekne turunda yanından geçtim.

IMG_3861 IMG_3472 IMG_3260 IMG_3463

Malta’daki belediye otobüslerinden bahsetmek istiyorum.  Malta’da, her yere otobüsle gidebilirsiniz. Tabii hangi otobüsün nereye gittiğini öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için duraklarda bulunan güzergah ve saat bilgilerinden öğrenebilirsiniz. Otobüsler üzerinde Arriva yazıyor. Tüm otobüs ulaşım ağı bu otobüslerle işliyor. Hop on hop off otobüslerle tur yaparken bu otobüslerin adanın her tarafına yayıldığını gördüm. Bilet fiyatları ise şu şekilde..Otobüslerden önden inip biniyorsun. 2 saatlik,  günlük veya haftalık kesilen biletler var.2 saatlik bilet 2.20 €. 2 saatin sonunda bu bilet geçersiz oluyor.. İsterseniz 24 saat boyunca kullanabileceğiniz 2.60 € ya bilet alabiliyorsunuz. Ben önce 2 saatlik bilet aldıktan sonra ertesi gün bu günlük bileti aldım. 12 € ya 7 gün boyunca geçerli bilet alabiliyorsunuz.  Otobüse binince otobüs şöförüne para vererek fiş benzeri bir belge size veriyor. Belediye Otobüsünden inip başka otobüse bindiğinizde üzerinde tarih yazan bu bileti otobüsün şöförüne gösterip biniyorsunuz.  Otobüslere biniş ve imişler önden yapılıyor.. Tabii körüklü otobüslerde arkada da kapı olduğundan arkadan inme imkanınız oluyor. Normal bizim bildiğimiz otobüslerde ise sadece ön kapı açılıyor..

IMG_3766

Dr.Levent GÖÇMEN

Hakkında: Levent Göçmen

1976 İzmir doğumlu. Doktor. İzmir'de yaşıyor.

Yorum bırak

*