Gezi Hazırlıkları ve Maliyeti

Şub
07

Gezi Hazırlıkları ve Maliyeti

Seyahat (Gezi) Hazırlıkları ve Paris Amsterdam Brüksel Gezisinin Maliyeti

27 Ocak 2013-3 Şubat 2013 tarihleri arasında eşim ile birlikte gittiğim Paris, Amsterdam, Anwerp, Gent ve Brüksel seyahatim ile ilgili seyahat hazırlıklarımı, yaptığım harcamaların detaylarını bundan sonra bu tip seyahatlere çıkacak arkadaşlara yardımı olması açısından sizlerle paylaşmak istiyorum.

2012 yılı Temmuz ayında İstanbul’dan kalkan otobüsle İtalya-Yunanistan turuna katılmıştık. Bu sefer kendi turumuzu kendimiz yaratmaya karar verdik.

Eşimin öğretmen olması sebebiyle 2013 yılı şubat tatilini bir şekilde değerlendirmek istedik. Pegasus Kasım 2012-Nisan 2013 tarihleri arasında kampanya yapınca Yurt dışı gezi planımız ortaya çıktı. 27 Ocak 2013-3 Şubat 2013 tarihleri arasında gittiğimiz Paris Amsterdam Anwerp Gent ve Brüksel seyahati hazırlıkları 25 Haziran 2012 de pegasusdan 2 kişi Ankara’dan İstanbul aktarmalı Brüksel Uçak biletini gidiş dönüş 595 TL ye almamla başladı. Uçak biletini Brüksel’e almamdaki amacım hızlı tren ile Paris-Amsterdam ve en son Brüksel’e gidip, şehirleri gezip dönme şeklinde seyahatimi planlamam sebebiyleydi.  Brüksel’e indikten sonra Hızlı Tren ile Paris’e gidip orada 3 gece kaldıktan sonra Fransa Paris – Hollanda Amsterdam arasını hızlı trenle gittikten sonra 2 gece Amsterdam’da kalıp daha sonra Belçika Anwerpen de inip orada kısa bir tur yapıp Belçika Brüksel’ e dönüp 2 gece Brüksel’de kaldıktan sonra Türkiye’ye dönmek şeklinde planımı yapmıştım. Tabii yola çıkmadan son 3 gün önce Belçika’daki Gent’i de gezi listeme ekleyince bu 1 haftalık gezi programımda toplam 5 şehre uğramış oldum.

 

Uçuş bilgilerimiz şu şekildeydi..

Uçus Tarihi    Uçus No    Kalkis     Varis    Kalkis Saati    Varis Saati     Sinif

 

27/01/2013   PC 103   Ankara   Istanbul – S.Gökçen  Kalkis Saati  08:10    Varis Saati  09:05   A

27/01/2013   PC 801    Istanbul – S.Gökçen   Brüksel   Kalkis Saati  10:35    Varis Saati 13:05   G

03/02/2013     PC 802   Brüksel   Istanbul – S.Gökçen   Kalkis Saati  13:45     Varis Saati  18:10  G

03/02/2013     PC 110   Istanbul – S.Gökçen   Ankara   Kalkis Saati 19:55      Varis Saati 20:50  A

Toplam 595 TL

 

Haziran ayı içinde bileti aldığımda 2 kişi Ankara’dan İstanbul aktarmalı Brüksel’e gidiş dönüşü 595 TL iken, uçuş tarihinden  1 hafta önce bilet baktığımda aynı uçakta seyahat için ödeyeceğiniz ücret 1526 TL ye çıktı.. Promosyon kampanyalarını takip etmek ve one göre bileti önceden almak ciddi hesaplı olduğu açık..

 

Uçak biletlerini gidiş dönüş olarak aldıktan sonra ilk işim booking.com dan otelleri inceleyerek yer ayırtmak oldu. İlk defa bu şehirlere gideceğim için mümkün olduğunca Tren garlarına, metro istasyonlarına yakın olan, mümkünse şehir merkezine en fazla 10-15 dakikalık yürüme mesafesinde olan, odasında duş, çift kişilik yatak vb olan ve tabii ki hesaplı olan otelleri taradım. Nede olsa sadece yatmadan yatmaya otellere gidecektik.. Oteller hakkında sitede yazılanları okudum..

 

Oteller için  booking.com rezervasyonlarımı su şekilde yaptım…

1-Hôtel D’Alsace

Adres: 85, Boulevard de Strasbourg, 10. Gare du Nord    Paris, 75010 Fransa

Rezervasyonum:   3 Gece,    1 Oda, 2 Konuk

Check-in: 27 Ocak 13 Pazar     (15:00)

Check-out: 30 Ocak 13 Çarşamba (07:00 – 12:00)

Çift Kişilik Oda  € 182.24   KDV (7%)  € 12.76

Toplam ücret   € 195.00

Otel Gare de I’Est olarak adlandırılan Fransa’nın doğusuna, Avusturya, İsviçre, Almanya’ya kalkan hızlı trenlerin varış istasyonudur.  Ayrıca bizim Brüksel’den Paris’e hızlı trenle gelirken indiğimiz, İngiltere, Hollanda, Belçika, İskandinavya, Kuzey doğı Fransa’dan gelen trenlerin varış noktası olan Gare de Nord tren istasyonuna da yürüyerek yaklaşık 1 km, metro ile ise 4 Numaralı Metro ya binerek 1 durak mesafede yer almaktaydı.

4, 5 ve 7 nolu metroların geçtiği Metro durağı hemen otelin karşısında 20 metre kadar ilerideydi. Otelde dar dik bir merdivenle çıkılıyordu. Odada TV, duş bulunuyordu. Ama kanalların hepside Fransızca idi. Meydana bakan 312 BİS nolu odada kaldık. Sadece oda olarak otelde kaldık. Kahvaltı almadık.

2-Hotel Ramenas City Centre

Adres:Haarlemmerdijk 61, Amsterdam-Centrum   Amsterdam, 1013 KB  Hollanda

Rezervasyonum:  2 Gece,    1 Oda, 2 Konuk

Check-in: 30 Ocak 13 Çarşamba (14:00 – 00:00)

Check-out: 01 Şubat 13 Cuma  (08:30 – 11:00)

Çift Kişilik Oda  € 94.34 KDV (6%) € 5.66

Toplam ücret  € 100.00

Otel şehir merkezi olarak kabul edilen Dam meydanına yürüyerek 15 dakikalık mesafedeydi. Tren garına ise yine yürüyerek 15 dakikada ulaşılıyor. Haarlemmerdijk denilen oldukça bisiklet trafiğinin bulunduğu işlek bir cadde üzerindeydi. Otele yandan kart ile açılan bir kapıdan giriliyor. Oda kapıları da kartla açılıyor. 5 € kart depozito ücretini çıkışta iade ediyorlar. Otelde dar dik bir merdivenle çıkılıyordu. Odada TV, duş bulunuyordu. Oda kahvaltı olarak 4 nolu odada kaldık. Kahvaltısı otelin altında bulunan oldukça hoş bir kafeteryada yapılıyor.

3-Hotel Barry

Adres: Place Anneessens 25, Brussel  Brussels, 1000  Belçika

Rezervasyonum:  2 Gece,    1 Oda, 2 Konuk

Check-in:  01 Şubat 13 Cuma  (12:30)

Check-out:03 Şubat 13 Pazar

Çift Kişilik Oda  € 113.21   KDV (6%)  € 6.79

Toplam ücret  € 120.00

Yer olarak Brüksel Midi tren istasyonuna metro ile 1 durak mesafede yer alıyordu.  Ayrıca şehirde görülmeye değer yerlere 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılabilecek mesafedeydi. Bir sonraki metro istasyonu olan Borsa durağı şehir meydanın hemen arkasındaydı. Otel 4 katlı. Otelde 1. kat olan merdivenle çıkılan 13 nolu odada kaldık. Odanın asansörle çıkılan birinci katı ise tadilattaydı. Odanın içi yeni yapılmıştı. Odada TV, duş bulunuyordu. Televizyon vardı ancak anten bağlantısı henüz kurulmadığından kanal çıkmıyordu. Zaten bizimde televizyon seyredecek durumumuz olmadığından çok da sorun teşkil etmemişti.  Kahvaltı almadık. Bu oteli çok da önermek istemiyorum. Otelde o kadar asansörle çıkılabilecek oda varken You are Turko deyip gülerek merdiv enle çıkılan, havalandırmaya bakan bir oda vermesi çok da iyi niyetli bir davranış olarak görünmedi. Bu sebeple diğerkaldığımız 2 oteli sizlere önerebilirim ancak bu oteli sizlere ilk geldiğimizdeki Türk olmamız sebebiyle bizlere olan imalı davranışları nedeniyle önermiyorum.

Daha sonra şehirleri araştırmaya başladım. Özelliklede Paris’de İngilizce konuşulmasında karşılaşılan sorunlar sebebiyle bu şehirde ulaşım ağını yani metroyu inceledim. Tüm şehirlerde gidilebilecek yerleri listeledim, oralara nasıl, ne şekilde gidileceğini google maps çıktıları üzerinde işaretledim. Dost kitapevinin Görsel Gezi Rehberlerinden Paris ve Amsterdam kitaplarını aldık. Biraz pahalılar ama oldukçada yararlı olduklarını söyleyebilirim.  Özelliklede sokaklardaki yürüyüş rotalarını göstermesi, her tarihi yer hakkında ayrıntılı bilgi vermeleri açısından oldukça yararlandık.

Brüksel Paris, Paris Amsterdam ve Amsterdam Anwerpen arasında en hızlı, güvenli ve ekonomik ulaşımın hızlı tren ile olması sebebiyle bu biletleri almaya yöneldim. Tabii bundan önce hızlı tren firmalarının sayfalarını inceleyerek işe başladım.

www.thalys.com dan promosyon bileti almak için uzun süredir biletlerin satışa sunulduğu günü izliyordum. 27 Ocak tarihindeki bilet için 27 Ekim tarihinde yani seyahat tarihinizden 3 ay öncesinden biletlemeyi açıyorlar. Hızlı tren kullanacakların bu bilgiyi unutmamaları bütçeleri açısından çok önemli.. Aynı bileti kat ve kat fazlasına oraya gittiklerinde alabilirler..

27 Ocak 2013 tarihinde eşimle birlikte Ankara dan 8:10 pegasus uçağı ile aktarmalı olarak Brüksel’e uçuyoruz.. Brüksel’e iniş saatimiz yerel saatle 13:05 idi..  Brüksel havaalanından hızlı trenlerin kalkacağı Brüksel Mini tren istasyonuna havaalanının en alt katında yer alan gidip 27 Ocak 2013 tarihinde saat 16:13 de Brüksel Mini den Paris Nord a giden Thalys e ait hızlı trenden 2 kişi 44 € ya biletimi öncelikle aldım..  pdf olarak çıktısını alıp ayrıca bilet linkini mail adresime yönlendirdim. Tabii biletleri iadesiz biletlerdi..

Peki şimdi değil de daha sonra bileti alsaydım ne olurdu..

Thalys in biletleme sayfasından uzun süredir aynı gün yani trenin katlığı gün alınan biletle ve 3 ay sonra satılan biletlerin fiyatlarını takip ettiğimde bilet fiyatlarındaki ciddi farkı gördüm. Aynen bizim uçak biletlerindeki promosyon uygulamasında olduğu gibi hızlı tren biletlerinde de promosyon bilet uygulaması var.

Eğer Aynı gün bilet almaya kalkarsanız Brüksel-Paris bileti 2 kişi için 198 € luk bir ücrete kadar çıkabilmekteyken 3 ay önce promosyon bilet alırsanız Brüksel-Paris bileti 2 kişi 44 € oluyor. Aynı şekilde Paris-Amsterdam Bileti 2 kişi için son dakikada bileti almak isterseniz  410 €  iken 3 ay önce promosyon bilet alırsanız Paris-Amsterdam Bileti bileti 2 kişi 50 € oluyor. Amsterdam-Brüksel (veya benim aldığım gibi Anwerpen) hızlı tren biletini son dakikada bileti almak isterseniz  2 kişi 158 €  iken aynı bileti 3 ay önce promosyon bilet şeklinde alırsanız 2 kişi için 44 € ya internet üzerinden kredi kartı ile alabiliyorsunuz. Size biletin çıktısını alıp veya pdf olarak saklayıp, aldığınız çıktı ile o tarihte hızlı trene binmek kalıyor.

belki daha pahalı bilette vardır.. benim gördüğüm en pahalılar bunlardı..

aradaki farka bakarsanız bu 3 yere 2 kişi gidiş dönüş bize  766 € ya patlayabilirdi.. tabii ki tren tam dolu olursa ve bileti gidince almaya kalkarsak bu fiyatla karşılaşma riskimiz bulunuyordu. . eğer 3 ay önce açıldığı gün internetten alındığında ise toplam maliyet bize 138 € oldu… arada 628 € oynuyor ki bu çok ciddi bir rakam..  işte bu sebepten promosyon biletlerinin biletleme açıldığı gün almak sizler içinde hesaplı olacaktır. aradaki farkla zaten bu 5 şehirde rahatlıkla gezeriz..

Önceden araştırmanın faydalarından yararlanarak biletlemelerin açıldığı gün sabahında yani her seyahatimin 3 ay öncesinin sabahında 2 kişilik hızlı tren biletlerimi internet üzerinden aldım.

Brüksel-Paris bileti  2 kişi 44 €

Paris-Amsterdam Bileti 2 kişi 50 €

Amsterdam-Brüksel bileti 2 kişi 44 €

Toplam 138 € yu 3 ay önceden internet üzerinden kredi kartı ile ödedim.

Hızlı Tren Bileti Örneği. (Aynen hava yollarında olduğu gibi satın web sitesinden aldığınız hızlı tren biletine ait bu internet çıktısı ile hızlı trene bilebilirsiniz)

Hızlı Tren Bileti Örneği

Hızlı Tren Bileti Örneği

 

Loure müzesinin girişinde çok sıra oluştuğunu incelediğim sayfalarda okumuştum.. Programımızın yüklü ve zamanımızın sınırlı olması sebebiyle sıra beklememek için Loure Müzesinin biletini müzenin kendi web sayfası üzerinden aldım. Bileti de  kaldığımız otelin hemen yakınında olan Gare de I’Est içinde bulunan FNAC GARE DE L’EST  adlı bir kitapçıdan bastırdık. Müze giriş ücretine 2 kişi için toplam 25.20 € verdik. Aslında Loure ye bir gön önce saat 17:30 civarında gittiğimizde müzedeki otomatik makinalardan da biletleri sıra beklemeden alabileceğimizi gördük..

 

Ne olur ne olmaz diye 2 kişi için toplam 16 € vererek 27 Ocak-3 Şubat 2013 tarihleri arasında tüm shengen avrupa ülkelerinde geçerli kişi bası 30.000 euro teminatlı Travel Guard Chartis Seyahat Sigortası poliçesi yaptırdım.. Yeşil pasaportumuz olduğundan vize başvurusunda bulunmamıştık. Bu sebeple sigorta yaptırma zorunluluğumuz yoktu..

Ayrıca gideceğimiz yerlerin hava durumuna son gün bir kez daha bakıp 10 günlük çıktısını yanıma aldım.

 

Önceden bize maliyeti olan hazırlıklarımız bu şekildeydi.. Tabii 1 hafta öncesinden nelerin gideceğine dair listemizi oluşturmaya başladık.

Yolculuğumuz öncesinde şunları yanımıza almaya karar verdik. Şemsiye, paltoların üzerine giymek için 2 adet naylon şeffaf oldukça geniş yağmurluk, kışın gideceğimiz için tabii ki paltolarımız, atkı eldiven bere, 2-3 kazak, eşofman, termal alt üst içlikler (3 er çift), her gün için iç çamaşırı ve çoraplar, 3 tane havlu terlik (birisini duşta kullanmak için), baş havlusu, su ısıtıcısı (kahve hazırlamada kullandığımız küçük ısıtıcı), çay, meyve çayları, 3 ü bir arada kahve, su termosu, plastik tabak, kaşık, bıçak, 2 plastik bardak, popkek, poşette havuç ve elma,  diş maunu ve fırçası, traş seti, bilgisayarımı yanıma almamaya karar verdiğimden tüm bilgilerin pdf, word ve epup olarak her şehrin bilgilerinin, google maps haritalarının içinde bulunduğu e book readerim, telefon, biri küçük dijital, biri canon d550 toplam 2 adet fotoğraf makinesi, canon için 1 yedek fotoğraf makinesi aküsü, fotoğraf makineleri için 32 GB, 2, 2 ve 1 GB lık SD kartlar, fotoğraf makinesi yağmurluğu, monopod, telefon, fotoğraf makinesi ve reader şarj kabloları, poşette Light ton balığı, yaprak sarma ve lahana sarma konserveleri, ilk 3 gün bize yetecek şekilde, ayrı ayrı buzdolabı poşetleri içinde  köfte patates kızartması, paskalya, kek, seyahat tipi saç kurutma makinesi, şampuan, Büyük boy çöp torbası, ilaçlar (antibiyotik, ağrı kesici ve parasetamoller, ishal için reflor, antihistaminik, idrar yolları antiseptiği, 2 adet elastik bandaj ve yara bantları), küçük bir fener, indiğimizde trende bulamayabiliriz diye 500 cc lik 2 adet yedek su, mendil-peçete, fransızce ve İngilizce önemli kelimelerin yer aldığı çıktı, küçük dikiş seti, saç bonesi, leblebi, ceviz içi, fındık, karışık kuruyemiş, kuru incir, kuru kayısı, bloknot ve kalem.

her şeyi ayrı torbalar halinde poşetleyerek çekmeli ve sırtta taşınabilen türden 2 çantaya yerleştirdik. Ayrıca uçakta yanımıza daha küçük boy sırt çantası aldık. Elektronik her şeyi uçakta kabinde taşıdık. Diğerlerini ise 2 çanta halinde uçağın bagajına verdik..

Tabii bu kadar şey kaç kilo geldi diye sorabilirsiniz..  İşte yanıtı..

Gidiş Ağırlığımız:

Çantalar: 17,9 kg 10,8 kg  Toplam: 28,7 kg

El bagajları: 5,4 kg, 4,1 kg Toplam 9,5 kg

Dönüş Ağırlığımız: Çantalar Toplam: 25,6 kg

El bagajları: Toplam 4 kg

Aradaki fark içecek ve yiyeceklerdir 🙂

 

Genel maliyetlere baktığımızda bu yolculuk için yaptığım tüm harcamalarımın dökümü şu şekildedir..

 

1-Uçak bileti: Ankara kalkışlı İstanbul aktarmalı pegasus Brüksel uçağı için 595 TL verdim.

2-Toplam otellerde konaklamaya 420 € verdim. (Paris 3 gece 195 €, Amsterdam 2 gece 105 €, Brüksel 2 gece 120 €)

3-Hızlı Tren Biletleri: 2 kişilik Belçika-Fransa,Hollanda seyahatleri için hızlı tren biletleri için toplam 138 € verdim. (Brüksel-Paris Hızlı tren bileti: 44 €, Paris – Amsterdam hızlı tren bileti: 50 €, Amsterdam-Anwerpen hızlı tren bileti: 44 €)

4-Diğer harcamalar: Toplam: 131,32 €

Paris şehir içi Metro ulaşımına 31,92 €

Brüksel Havalimanı Tren bileti:15,6 €

Brüksel Metro biletleri: 8 €

Brüksel, Anwerp, Gent şehir içi ulaşım biletleri: 12 €

Anwerpen-Gent Tren bileti 2 kişi: 18,4 €

Gent-Brüksel Tren bileti 2 kişi:17,4 €

Paris Versay Tren Bileti 2 kişi gidiş dönüş:28 €

Paris Metro Ağı Görseli:

Paris Metro Haritası örneği

Paris Metro Haritası örneği

 

 

Paris Metrosu Biletleri Örnekleri:

Paris Metro Biletleri

Paris Metro Biletleri

 

Versay Sarayı Bilet alındı ücreti dekondu ve Paris Versay Tren (RER) bileti Örneği:

Versay sarayı Giris ve Tren Bileti

Versay sarayı Giris ve Tren Bileti

 

Brüksel – Brüksel Havalimanı Tren Bileti:

Brüksel Merkez-Havalimanı Tren Bileti

Brüksel Merkez-Havalimanı Tren Bileti

 

Gent – Brüksel Tren Bileti Örneği:

Belçika Şehirler arası Tren Bileti

Belçika Şehirler arası Tren Bileti

 

Gent, Anverp vb şehirlerinde Tramvay ve Metrolarda geçen Şehir içi Bilet Örnekleri:

Belçika Şehir içi Metro-Tramvay Biletleri

Belçika Şehir içi Metro-Tramvay Biletleri

 

 

5-Müze giriş ücretleri: Toplam 83,2 € (Loure Müzesi 2 kişi: 25,20 €, Dali Müzesi 1 kişi: 11 €, Van Gogh-Hermitage Müzesi 1 kişi: 15 €, Versay Müzesi 2 kişi: 32 €)

 

6-Alışveriş: Toplam: 77,11 €

Magnetler ve diğer hediyelikler: yaklaşık 25 €

İçecek ve diğer: 48,11 €

Uçakta: 4 €

Dönüşte uçakta 2 kişilik yemeği puanla ödedim.

 

 

Mümkün olduğunca çok yer görüp yürüyerek, görerek bu şehirleri dolaşma yolunu seçtik. Başka ülkelerde yediğiniz yemekten Turist Diyaresi değimiz ishal olma riski de olabilirdi.  Ayrıca bu tip gezilerde en yüksek tutarı başta öngörmediğimiz yemek ücretleri tutmaktadır. Biz hem yolculuğumuzun çok daha hesaplı olması, hemde sağlık risklerinden en az düzeyde etkilenmek için yanımıza yiyeceğimizi kendimiz götürdük. Hatta bir kısmını da geri getirdik.. 🙂 Şişe suyu, meyve suyu ve günlük meyveleri ise gittiğimiz yerlerdeki süpermarketlerden aldık.  Sonuç olarak yukarıdaki rakamlar çok da artmadan seyahatimizi tamamladık.

 

 

Umarım yazım sizlere az çok faydalı olmuştur..

Dr. Levent GÖÇMEN (7.2.2013-Ankara)

Hakkında: Levent Göçmen

1976 İzmir doğumlu. Doktor. İzmir'de yaşıyor.

Yorum bırak

*