Sri Lanka – Sigiriya 1

Tem
28

Sri Lanka – Sigiriya 1

Merhabalar,

Bugün size Sri Lanka‘nın bir şehri olan Sigiriya‘yı tanıtacağım. Aslında Sigiriya antik bir şehir, ve şu anki Dambulla şehrinin sınırları içersinde, hemen yanında konumlanmış durumda. Yaklaşık M.S 450-500’lü yıllar arasında kral Kaspaya tarafından kurulmuş olmakla birlikte şehrin yerinin belirlenmesinde ki en büyük etken ortasında bulunan yaklaşık 200 metrelik devasa bir kaya parçası aslen kale olarak kullanılıyor fakat ben kaya olarak bahsedeceğim..

Fikir sahibi olmanız açısından geneli gösteren bir foroğraf koyacağım..

DSC_0091

 

Gördüğünüz gibi, kocaman bir kaya parçasına giden bir yol bulunmakta ve merak edenler için söyleyeyim evet, o kaya parçasına çıkacağız.. Şimdi geriye gidelim, antik şehire ilk girişimizde bizi bir hendek bekliyor.. Hendeğin kazılma amacı tahmin edebileceğiniz gibi Kral Kaspayanın memleketini düşmanlardan korumak; sanırım 4 farklı krallık bulunmaktaydı toplam..

DSC_0034

 

Giriş için bilet almanız gerekmekte Sigiryaya, zaten ülkeye girişinizde gördüğünüz fakirlikten sonra para harcama konusunda çekinceniz kalmıyor doğrusu. Biletleri aldıktan sonra tam hendeği geçerken 2-3 kişi geliyor yanınıza ve rehberlik isteyip istemediğimizi soruyorlar(?) Aslında rehberle gezmeniz daha mantıklı çünkü hiç bir yerde yazı yok size tarihi eserleri tanıtacak bizde el mahkum alıyoruz rehberimizi ve girişimizi yapıyoruz Sigiryaya.

DSC_0039
Sigirya’yı iki tarafa ayırıp devam edelim yolumuza.. Alt taraf ve üst taraf. Alt taraf’ta Kralımız ve halkı, 6 ay boyunca genelde yağmurun yağdığı mevsimlerde yaşıyorlarmış.. Nedeni ise basit ilerde göreceğimiz Krala ait, sevgililerine ait(300 adet) ve halka ait havular, su fıskiyeleri o döneme göre modern bir yöntemle yapılmış su yolu sayesinde kullanılabilir hale gelmiş.. Yani Kral Kaspaya 6 ay boyunca alt taraf’ta alem yaparken 6 ay boyuncada üst tarafta alem yapmaktaydı. Alt tarafta iken, üst tarafta bir havuzda biriken sular, su yolları sayesinde bütün havuzları dolduracak kadar su taşımaktaydı.

DSC_0057

Bir su havuzu örneği..

DSC_0044

Gerçek bir kuyu, üstü kapatılmış ama hala güvensiz durumda..

Yolumuza devam edip, kralın ve kraliçenin havuzlarına gelelim en iyisi. Kralın havuzu 6 gen çeklinde yapılmış, örneğin kraliçenin 5’gen diğerlerinin 4 gen tarzında bir hiyerarşik oluşum içine gidilmiş. Kral, altıgen havuzunda, 300 kadar sevgilisiyle aynı anda yüzüyormuş ve sevgilileri genelde üzerlerine transparan bir elbise giyiyorlarmış kral dışında korumaları vs onları görmesin diye. En azından ben rehberin yalancısıyım.

DSC_0064

Normal insanlar için havuz

DSC_0062

Kralın sevgililerinin çaktırmadan gizli havuza giriş tüneli..

DSC_0067

Tüneli geçtikten sonra kralın havuzuna geliyoruz. Devasa havuza 300 kadar kadın sığabiliyor..

DSC_0075

Evet, havuzları geçtikten sonra size bahsettiğim meşhur su fıskiyelerine geliyoruz. Fıskiyelerin yağmur yağdığı zamanlarda 2-3 metreye kadar su fışkırtabildikleri söyleniyor fakat malesef bizim gittiğimiz tarihte yağmur yağmadığından fıskiyelerde çalışmıyordu. Ama size birkaç fıskiye örneği verelim.. Bu arada eklemekte yarar var fıskiyeler yolun iki tarafında simetrik bir şekilde konumlandırılmış.. Bu arada bu yol, üst tarafa çıkış maceramızın başlamak üzere olacağı yoldur..

DSC_0099

Sol tarafta olan, küçük bölgeler aslında su fıskiyeleri..

DSC_0101

 

Fıskiyelerden sonrası söylediğim gibi üst bölüme gidiş yolculuğunun başladığı yer, bu nedenle 3 bölümde inceleyeceğiz Sigiryayı.. Bir sonraki bölümümüzde maymunlarla birlikte kaleye/taşa tırmanış maceramızı anlatacağım, o zamana kadar bizimle kalın..

Hakkında: Ege